Перебування при владі у корумпованій країні означає не лише управління державними процесами, ухвалення рішень, які впливають на життя народу. Це ще й доступ до державних ресурсів, які або прямо розграбовуються, або на яких можновладці розбудовують власний бізнес. Ось, наприклад, головний аеропорт України у Борисполі. Способів заробити на ньому чимало. Скажімо, обслуговування рекламних площ.
Подивимось на міжнародний аеропорт «Бориспіль» – найбільший і найпотужніший аеропорт України. Аеропорт «Бориспіль» обслуговує близько 8 мільйонів пасажирів.
Крім виконання своєї безпосередньої функції – забезпечення авіаперельотів – як і будь-який аеропорт, «Бориспіль» має і неавіаційні доходи. Однак, якщо в європейських аеропортах ця частка складає 41%, то в «Борисполі» – удвічі менше, 20%. Такі цифри наводить «Центр транспортних стратегій». Чому так мало заробляє найбільший аеропорт країни?
Повз увагу не може залишитись той факт, що в аеропорту працюють три приватні оператори реклами: товариства «ІСН Бориспіль», «Веда Х» та «Ін Лайн».
Логічне питання, чому в міжнародному аеропорті мають бізнес саме ці три компанії? Перше, що спадає на думку: чи було проведено «прозорий» конкурс? Як саме та за якими критеріями проводився конкурс? Та чому було обрано саме ці компанії?
Аеропорт «Бориспіль» – державна власність, тому на питання відповідав представник Фонду держмайна.
Відповідь фонду держмайна: «використання майна в аеропорту відповідає Міністерство інфраструктури. Міністерство запропонувало звернутися в держпідприємство «Бориспіль». І нарешті з аеропорту після тривалого очікування повідомили, що в них «не передбачено обов’язок ДП МА «Бориспіль» проводити конкурс з вибору операторів реклами».
Тобто, жодного конкурсу не було, були написані «листи-рекомендації» з яких аеропорт і вибрав собі рекламні фірми.
Адвокат Павло Богомазов не погоджується з тлумаченнями міністерства і керівництва аеропорту. Він переконує, що операторів реклами треба вибирати на конкурентних умовах, аби держава отримала найвигідніші умови, і за таким принципом: «Треба робити оголошення в державному інформаційному виданні «Відомості приватизації». Що є, таку-то площу, пропонується дати третім особам на стільки-то часу і від такої-то стартової ціни. Будь ласка, шановні, на конкурсній основі надавайте нам свої пропозиції.
Пояснюємо: жодного конкурсу не було. Три компанії отримали можливість працювати у «Борисполі» без попереднього відбору найвигідніших пропозицій.
Найвигіднішу локацію на позаконкурсних умовах для здійснення реклами отримала компанія «Ін Лайн» – це термінал D, звідки здійснюються основні здебільше міжнародні авіа-перельоти.
Тому, подивимось на компанію «Ін Лайн» та її власників уважніше.
Фірма створена зовсім нещодавно – після Майдану, у 2014 році.
На протязі кількох днів, керівництво «Ін Лайну» так і не вийшло на зв’язок. За юридичною адресою, де зареєстрована компанія – її представників чи офісу не має. Це просто адреса, за якою «посередники» масово реєструють свої юридичні адреси – просто місце масової реєстрації не одної компанії.
Відповідно до даних реєстру, номер телефону ТОВ «Ін Лайн» до недавнього часу використовувала ТОВ «Київ Медіа Ресурс». Інфо про компанію
Її засновник: Богдан Бобровський Леонідович, народжений 19.11.1984 у Києві.
За даними ЗМІ, він був помічником на той час депутата Київради від Блоку Черновецького, а тепер – народного депутата від Блоку Порошенка Сергія Березенка. Бобровський – бізнес-партнер його батька, Івана Березенка (ТОВ «Науково-технічний центр «Аквакультура»). Цей же номер телефону станом на 3 липня 2017 року значився як контактний і для ТОВ «Українська муза». За даними руху «Чесно», її керівник Олексій Окопний теж був помічником депутата Київради Сергія Березенка.
Окопний Олексій Юрійович, народжений 27.2.1984 у Києві.
Депутатська фракція «Солідарність»
Зрештою, цей же контактний номер станом на те ж третє липня фігурує у документах як контактний номер Благодійного фонду «Спільна справа» самого Сергія Березенка. У 2006 він очолював молодіжне крило «Блока Леоніда Черновецького», з 2014 року «Солідарність». Свого часу, його було звинувачено у «роздачі гречки» в ході передвиборчої агитації та використанні «держресурсу» – але суд всі звинувачення зняв. У вересні 2015 увійшов до «БПП».
Березенко Сергій Іванович, народжений 11.4.1984 у Вінниці.
Схема зв’язку Сергія Березенка із оператором реклами в аеропорту «Бориспіль»
Отже, станом на 3 липня цього року спільний номер телефону пов’язував компанії, наближені до Сергія Березенка, та новачка у рекламному бізнесі державного аеропорту – товариство «Ін Лайн».
Так було до того, як ми поставили запитання самому Сергієві Березенку – народному депутату України і заступнику лідера фракції «Блоку Петра Порошенка».
Сергій Березенко вдався до безпідставних обвинувачень: «Я не маю жодного відношення до компаній, які Ви перерахували. І Ваша хамська поведінка – вона просто набридла. Тому що Ви зняли декілька сюжетів… Чому я зараз так себе поводжу? Ви зняли декілька матеріалів, абсолютно неправдивих, які не мають нічого спільного з правдою. От Ви зараз це запишіть і покажіть у передачі. Вам не дають коментарі, тому що Ви брешете в ефір. І Ви обманюєте людей, якщо у Вас вистачить сміливості, у наступній своїй брехливій передачі покажіть цей коментар».
Сергій Березенко заперечив наявність спільного телефону його фонду і ТОВ «Ін Лайн».
Депутат сів у авто, а вже наступного дня, 4 липня, в реєстрі відбулися цікаві зміни – БО «БФ С.Березенка «Спільна Справа» та товариство «Ін Лайн» синхронно змінили свої контактні номери телефонів.
З новим номером Фонду Березенка, щоб поцікавитися, чому відбулися зміни. Підняла слухавку помічниця депутата Вікторія Чумак: «Номери змінилися в зв’язку з тим, що не додивились просто… Благодійний фонд з’їхав, а номер залишився, не додивилась».
Того ж 4 червня змінила свій номер телефону і ще одна цікава компанія. Вона співзвучна з рекламним оператором у Борисполі, «Ін-Лайн», але пишеться через дефіс. Номер телефона мала той же – (044) 502-65-02.
Фірму заснувала Оксана Авдєєва (Кононенко) – сестра першого заступника глави фракції партії «Блок Петра Порошенка» Ігоря Кононенка. Вона була серед засновників фірми до квітня цього року.
Оксана Авдєєва (Кононенко) уже фігурувала у сюжетах програми «Схеми» як учасниця бізнес-проектів брата. Зокрема вона була співзасновницею кооперативу «Зеленбудсервіс-К», який за сумнівною схемою отримав землю в Царському селі. Земля зрештою опинилася у президента Петра Порошенка та Ігоря Кононенка, останній звів на ній маєток і оселився там. Знімальна група прийшла в офіс фірми, де офіційно працює Оксана Авдєєва (Кононенко). Сестра політика відмовилася від спілкування, але зазначила, що мала стосунок до компанії «Ін-Лайн».
Оксана Авдєєва (Кононенко), сестра Ігоря Кононенка
І ще одна цікава обставина: зміни номерів телефону рекламного оператора в Борисполі «Ін Лайн», БО «БФ С.Березенка «Спільна Справа» та «Ін-Лайн», заснованого сестрою Ігоря Кононенка, відбувалися не просто в один день. Ці зміни вносила в реєстр одна людина – Марина Карташова із Шевченківської адміністрації, хоча всі юридичні особи зареєстровані в різних районах Києва.
Звичайно, можна припустити, що це невчасно виправлена помилка чи просто збіг. Коли рекламний оператор у Борисполі, обраний поза конкурсом, благодійний фонд заступника глави фракції Порошенка та фірма, яку заснувала сестра іншого заступника глави фракції Порошенка, мають спільний номер телефону.
Але чому ж усі ці (припустімо, незалежні) структури в один день синхронно вирішили змінювати цей контактний номер? І чому представники всіх цих фірм з-поміж тисяч держреєстраторів обрали одного і того ж?
Причому все сталося одразу ж після того, як «Схеми» поставили запитання Сергію Березенку, який заявив, що абсолютно не причетний до рекламного бізнесу в Борисполі.
Запит Ігореві Кононенку щодо ролі його та його сестри в рекламному бізнесі на території аеропорту, але відповіді не отримали.
За основу взято статтю та викорастано матеріали: програми «Схеми» (спільний проект Радіо Свобода та каналу «UA:Перший»)
Ви маєте увійти, щоб оприлюднити коментар.