Сімейна корупція Шпаків в НАК «Украгролізинг»

Кожного дня ми стикаємось із корупційними скандалами, які заполонили нашу державу. ЗМІ практично переповнені статтями про те, як чиновники на всіх рівнях порушують закон. Нажаль, вкрай рідко, а точніше майже не зустрічається інформація, що цих корупціонерів наказують за їх незаконну діяльність. Максимум що відбувається – це розслідування, яке інколи переходить до розгляду в суді, а там все, (шкода визнавати, але факт) як завжди – помаленьку все спускають на «гальмах».

Одним із таких сумних прикладів є кримінальний сімейний бізнес батька і сина, Василя та Миколи Шпаків відповідно. Які на протязі багатьох років неправомірними методами викачували гроші із Національної акціонерної компанії «Украгролізинг», яка займається наданням у фінансовий лізинг сільськогосподарської  техніки та обладнання для сільських господарств.

Вже у 2000-2002 роках Василь Шпак був гендиректором і головою правління, а потім вже почесним президентом ДП «Украгролізинг», яке після нього очолив його син Микола. Крім цього, був депутатом Верховної Ради 4-го та 6-го скликань, у 2007 році став парламентарем від «Блоку Литвина», будучи головою правління ДП «Лізингтехтранс». Щодо сина, то Микола Шпак був головою правління НАК «Украгролізинг» з 2009 року по 2013 рік. Після звільнення, його і батька обвинуватили у розкраданні коштів на суму 100 мільйонів гривень. Слідство вважає, що в 2011-2012 роках між фермерським господарством та державним підприємством, яке очолював Шпак, був укладений договір про закупівлю техніки і обладнання на суму 110 млн гривень.

Втім, тільки 9 млн гривень було витрачено за цільовим призначенням. Справу Василя та Миколи Шпаків передали до суду в липні 2016 року. Їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі до 12 років. Майже за 3 роки розслідування нічого суттєвого не відбулось, справу кілька разів тимчасово зупиняли. Та напевно на тлі Президентських виборів  Шпаками зайнялися у самому САП. Керівник Спеціалізована антикорупційної прокуратури Назар Холодницький розповів, що САП затвердила обвинувальний акт і скерувала його до суду. Накладено арешти на майно підозрюваних на суму близько 50 мільйонів гривень. Та чи на цьому все не зупиниться? Чи після виборів знову не почнуть цю справу гальмувати?

Читайте також:  Олигархи теперь платят меньше, люди - больше

Потрібно підкреслити, що головним заняттям сім’ї Шпак в «Украгролізингу» було відмивання грошей в особливо великих розмірах, а також вибудовування і розвиток власного бізнесу за рахунок коштів держкомпанії. Цілу низку найбільших лізингоодержувачів НАК становлять компанії, засновниками яких виступала дружина Шпака-старшого, через створені нею на Хмельниччині компанії «ДМС» і «ВМВ груп». Корупційних схем було багато, і в слідчих, і в прокуратури доказів чимало. Та потрібно зазначити, що такі справи без хороших покровителів не провертають. Тому можна припускати, що Шпаки – це кінцеві виконавці, а своїх «широкоплечих» друзів вони ніколи не здадуть.

Ще одним дуже важливим фактом є те, що в цій справі жодних проваджень не відкрито проти їхніх помічників, адже скоріш за все, ці люди були співучасниками, або як мінімум про все знали і покривали злочини. Ось така наша система – одних робить вигляд, що хоче покарати, а інших впритул не бачить. Та все ж варто згадати помічників, які активно прислуговували батькові і синові. Так практично весь час їх супроводжував заступник голови правління Семикопний Т. Л. ( 1999- жовтень 2013 роки), Ціпа Є.І (з 2009-го до лютого 2013 року), Нещетний О.О. (з 2006 по січень 2014 роки), та найцікавіший персонаж Равлюк В.В. (з 2000 року до сьогодні). Всі ці люди вірно служили родині Шпак протягом тривалого часу і підписували усі розпорядження НАК, необхідні для подальшого збагачення сім’ї.

Виокремлювали Равлюка, бо саме він у 2013 році замовив Інституту інноваційного провайдингу й оплатив майже на 100 тис. грн розробку бізнес-плану для господарства свого керівника «Новий Двір» з метою уможливити  отримання від НАК тваринницького обладнання на 54 млн грн у 2013 році, і який мав би контролювати надалі. Саме Равлюк підписував накази на вилучення обладнання, залишкова вартість якого скорочувалася на десятки мільйонів лише через рік після його встановлення.

Читайте також:  Влиятельнейший политик Румынии загремел за решетку - почему смеется Юлия Левочкина?

Нажаль, крім запитань і створення вигляду, що заступники потрібні слідству для покарання більше й нічого не сталось. І до того ж Равлюк Віталій Васильович продовжує й надалі працювати в цій структурі. Це звичайний український абсурд. А що найцікавіше, зараз він працює під керівництвом такого собі Білозіра Андрія Ігоровича, який, як всі вже здогадались, він є сином Оксани Білозір. А вона, нагадаємо, є кумою Петра Олексійовича Порошенка. От так в Україні все відбувається, біля самих прибуткових «годівниць» виключно свої люди. А Равлюка, скоріш за все, залишили заради того, щоб навчити Білозіра – «як все має відбуватись». Це лише припущення і надіємось, що син куми Президента не піде по стопах Шпаків.

Повертаючись до Василя та Миколи Шпаків варто підкреслити, що вони є лиш одними із тисяч таких корупціонерів. Які нахабно і незаконно збагачуються бо знають, що в кінцевому результаті відбудуться лише невеликим переляком. Адже, потрібно визнати, що  українська корупційна система побудована так, що при одній владі грабують одні, а при зміні  влади грабують вже інші. Схеми залишаються незмінними – міняються лише грабіжники. А щодо того, що нікого не наказують, то варто припустити, що між цими корупціонерами є неписаний закон – один одного не чіпати. І хотілось би вірити, що це сімейство, проти якого є величезна кількість доказів буде покаране згідно Закону України. Та будемо реалістами – і цю справу, як і багато інших, скоріш за все, потихенько закриють.

Адже, як статистика показує проти чиновників українські закони безсилі. Та все ж будемо спостерігати за діями Назара Холодницького, який заявив, що справа нарешті буде завершена і злочинці будуть покарані. А коли це станеться (сподіваємось) ми обов’язкова про це напишемо.