Великий український аутсорсер SoftServe працює в Криму і РФ – спеціальне розслідування

У вересні 2020 року у SoftServe стався великий витік клієнтських даних і персональної інформації про співробітників. Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm публікує OSINT-розслідування ще про одну сторону діяльності компанії, яку її публічні представники замовчували останні 6 років. Йдеться про діяльність в окупованому Криму, бізнес в Російській Федерації та співробітництво з держорганами країни-агресора.

Загальні відомості про SoftServe

Компанію SoftServe заснували в 1993 році два студенти-аспіранти Львівської політехніки Тарас Кицмей і Ярослав Любінець. Основним напрямком діяльності стала розробка програмного забезпечення на аутсорс для клієнтів у всьому світі. За сімнадцять років існування компанія істотно розрослася – тільки в українських офісах значиться понад 7000 співробітників. Серед клієнтів: Microsoft, Google, Cisco, Dell і ще безліч корпорацій зі світовим ім’ям. Засновники SoftServe Кицмей і Любінець в свіжому рейтингу 100 найбагатших українців зайняли 41 місце ($ 188 млн) і 51 місце ($ 153 млн) віповідно.

На додаток до цього 54-річний Тарас Кицмей очолює IT Ukraine Association. Він знімається в роликах про карантин, допомагає збирати гроші на музей Голодомору і проявляє всебічну медійну активність. Але за майже 7 років війни він практично нічого не говорив про війну на Донбасі, АТО, анексію Криму. Можливо, причина тому – конфлікт інтересів, так як компанія продовжує працювати з Росією.

Кримське питання

У квітні 2014 року SoftServe оголосила про закриття офісу в Севастополі. На той момент в ньому працювало 150 співробітників. Офіс на півострові очолював Ігор Цимбал. За його словами, у 2013-му році, будучи у складі SoftServe, компанія заробила на експорті послуг програмування близько $ 5,5 млн.

Не бажаючи втрачати такі прибутки, Цимбал (не виключено, що і Тарас Кицмей) вирішив продовжити діяльність по розробці ПО в Криму під брендом «Алвіон Європа», зареєстрованим в РФ 14 травня 2014 року (свідоцтво про реєстрацію 1149204001968). Цікаво, що компанія з такою ж назвою була зареєстрована Цимбалом ще у 2002 році і в Україні. У 2007-му вона була реорганізована в ТОВ «Алвіон Україна», яка незабаром і увійшла до складу SoftServe. Після «відходу» українського аутсорсера з Криму «Алвіон» знову реорганізувався в самостійну компанію, яка, по суті, стала правонаступником SoftServe в Криму.

Читайте також:  Про призначення В. Кондратюка на посаду Голови Служби зовнішньої розвідки

При цьому Ігор Цимбал залишається керівником ще двох компаній в Україні «Алвіс ріелті Європа» і «Блек сі холдінг». Засновником обох компаній є такий собі Езеріс Вілніс – 60 річний громадянин США. У випадку з «Алвіс ріелті Європа» – спільно з Цимбалом. Він же є членом борда компанії SoftServe.

(для збільшення скріншоту клікніть на зображення)

Великий український аутсорсер SoftServe працює в Криму і РФ - спеціальне розслідування

І це не єдине, що пов’язує Softserve, Езерінса Вілніса та Ігоря Цимбала. Компанія з назвою «Алвіс ріелті Європа» зареєстрована і у Російській Федерації. На момент створення Ігор Цимбал вніс туди 1% статутного капіталу. А ще 99% вніс Геннадій Меньщіков. Відомо, що цій людині 81 рік і ще у 2002 році він просив у Путіна російське громадянство. «Алвіс ріелті Європа» є власником ТЦ «Діалог» у Севастополі. Саме тут ще у 2017 році знімала офіс IT-компанія Цимбала «Алвіон Європа». А раніше і компанія SoftServe.

Великий український аутсорсер SoftServe працює в Криму і РФ - спеціальне розслідування

Є у Севастополі і клон згаданої вище української компанії «Блек сі холдінг». Тільки засновником в ній зазначений не Езеріс Вілніс, а вищезгаданий Геннадій Менщіков.

Але головне, що всі ці компанії пов’язані. І не тільки з Цимбалом. Дружина члена борда SoftServe Езерінса Вілніса Валерія Езерінс – дочка Геннадія Менщікова. А таке поєднання в статутних документах різних компаній і наявність їх клонів в РФ може вказувати тільки на одне – ні Езерінс Вілніс, ні SoftServe не розриває зв’язки з Кримом. Але зробили все для того, щоб де-юре ніяк не співвідноситься себе з півостровом.

І це логічно, враховуючи що IT-компанія під керівництвом Цимбала розробляє ПО для окупаційної адміністрації, створює IT-кластер в Криму, а самого Цимбала у 2017 році навіть називали радником з питань IT самопроголошеного голови Севастополя Олексія Чалого.

За ці і не тільки ці «заслуги» ще у 2018 році Ігор Цимбал потрапив у базу центру Миротворець.

Діяльність у Російській Федерації 

SoftServe – велика компанія з офісами в різних країнах. На офіційному сайті зазначено, що її представництва є в Україні, США, Великобританії, Німеччині, Швеції, Сінгапурі, Польщі і Болгарії. Але немає жодної згадки про офіси в Російській Федерації. І це ще один факт, про який Тарас Кицмей і інші члени борда намагаються не говорити в публічній площині.

Читайте також:  Пальчевський та Смешко об’єднуються щоб стати сателітами «Слуг» в Київраді

Насправді ж, у Росії успішно веде діяльність дочірнє підприємство компанії – ТОВ (ООО) «СофтСерв». Згідно з даними реєстрів, компанія зареєстрована у Москві. Директором зазначений Володимир Ністратов, у штаті 12 співробітників. А засновник цієї компанії – ТОВ «СофтСерв», зареєстрована в місті Пустомити Львівської області.

(для збільшення скріншоту клікніть на зображення)Великий український аутсорсер SoftServe працює в Криму і РФ - спеціальне розслідування

Натякають на зв’язок з українською компанією і в описі діяльності на офіційному сайті російського СофтСерв.

А в розділі «контакти» вказані телефони в Україні та представництва в Москві, Санкт-Петербурзі, Новосибірську, Єкатеринбурзі та Самарі.

У російській столиці Софтсерв займає 7-ий поверх бізнес-центру «Олексіївська вежа» на Ракетному бульварі, 16. Айтішники в’їхали туди ще шість років тому. «Ми раді повідомити вам важливу новину», – уточнили у московському офісі компанії 5 травня 2014 року (архів).

Цікаво, що саме у цей день Україна закрила пункти пропуску в Криму. А під Слов’янськом на Донбасі відбувся перший серйозний бій – тоді проросійські бойовики, якими керував відставний офіцер збройних сил РФ, колишній полковник ФСБ РФ Ігор Гіркін, вперше напали на колону українських військових.

Мільйонні доходи і податки в скарбницю РФ

Діяльність SoftServe у Росії вельми різноманітна і приносить чималий дохід. Тільки в минулому році компанія заробила 76,8 мільйонів рублів, а у 2018 виручка склала 292 млн руб.

З усієї цієї виручки компанія справно платить податки в Росії. Тільки за 2019 рік російський SoftServe поповнив кремлівську скарбницю на 3,5 млн рублів. І це тільки податки на прибуток. ПДВ склав ще 7,5 млн рублів. Не виключено, що саме ці гроші в подальшому були спрямовані на фінансування бойових дій на Донбасі.

Дочірня компанія української SoftServe не сторониться і роботи з російськими держорганами. За даними виписки Єдиного державного реєстру юридичних осіб, компанія стала постачальником послуг для «Головного наукового інноваційного впроваджувального центру Федеральної податкової служби РФ». Сума контракту склала 585 тис. російських рублів. Зрозуміло, що співпраця з офіційними органами в РФ навряд чи можлива без схвального ставлення ФСБ Росії.

Порушення умов перетину кордону з Кримом

Окрему увагу можна приділити і ставленню співробітників компанії до українського законодавства і правил перетину кордонів. Ми знайшли кілька доказів того, як представники компанії відвідують Крим в обхід України. Наприклад, в червні 2019 регіональний менеджер SoftServe 37-річний Іван Бєляєв з Єкатеринбурга  відправився на автомобілі до Криму. По дорозі сім’я переночувала в Анапі. Про це співробітник написав на своїй сторінці в Instagram. Ось тільки потрапити на півострів з Анапи можна тільки через Керченську протоку, що є порушенням правил перетину кордону України і загрожує забороною на в’їзд в Україну. Втім, не для всіх – вже через місяць після цієї поїздки Іван Бєляєв відвідав львівський офіс компанії, де проходила гавайська вечірка для співробітників.

Читайте також:  Oriole Capital Group: странный партнер государственного «Укроборонпрома»

(для збільшення скріншоту клікніть на зображення)

Великий український аутсорсер SoftServe працює в Криму і РФ - спеціальне розслідування

Висновок

Отже, одна з найбільших аутсорсингових компаній України SoftServe через певні схеми продовжує вести бізнес у Росії та окупованому українському Криму. Вона виконує спеціальні замовлення державних установ РФ. Сплачує великі податки у скарбницю Російської Федерації. При цьому її співробітники зухвало порушують українське законодавство щодо умов перетину кордону з окупованим Кримом і це чомусь не призводить до санкційної заборони їх в’їзду в Україну. Після подорожей у Крим через нелегально побудований Росією Керченський міст, вони одразу можуть легко завітати на “гавайську вечірку” у Львів.  Можливо, ця публікація допоможе керівникам компанії переглянути своє ставлення до реалій довготривалої російської окупації Криму та агресії РФ проти України на Донбасі. Агресія Росії проти України триває, весь цивілізований світ постійно накладає економічні санкції на РФ і декларує неприпустимість ведення бізнесу у окупованому Криму. І в цей час велика українська ІТ-компанія, яка заснована у Львові і має офіси у ЄС та США створює схеми обходу санкцій та продовжує вести бізнес з окупантом.