“Вагнерівці” вже в ДБР. Як надовго над Зеленським завис Дамоклів меч зради

Шевченківський райсуд Києва зобов’язав ДБР почати досудове розслідування щодо можливого вчинення президентом Зеленським та його оточенням держзради через зрив операції із затримання членів ПВК “Вагнера”

Суд зобов’язав ДБР відкрити справу про можливу зраду Володимира Зеленського за «вагнерівців»/фото з відкритих джерел

Заяву про вчинення злочину Володимиром Зеленським у Державне бюро розслідувань подала група осіб, серед яких і ексдепутати минулого скликання. Однак слідчий не вніс відомості до реєстру досудових розслідувань і, відповідно, не почав розслідування. Тому заявники звернулися до суду, і той прийняв рішення зобов’язати ДБР дати хід справі. Нескладно припустити: якщо досудове розслідування і почнеться, то завершиться швидко з висновком “підстав для порушення кримінальної справи немає”. Адже сам Зеленський назвав можливу операцію із захоплення “вагнерівців” рішенням з катастрофічними наслідками. У ДБР, де чуйно прислухаються до думки влади, навряд чи посміють суперечити нинішньому президентові. Заявники, звичайно, і не сподіваються на активність слідства. Їх дії спрямовані на те, щоб суспільство побачило, як влада щосили намагається зам’яти скандал із “вагнерівцями”.

Коротенько нагадаємо цю історію, виходу якої в публічну площину виповнюється рівно рік. 29 липня 2020 р. під Мінськом затримали групу бойовиків ПВК “Вагнера”, що прямувала транзитом в одну з гарячих точок. Через тиждень Білорусь передала Росії всіх 32 бойовиків. Згодом з’явилася інформація, що операцію із затримання найманців, що воювали на Донбасі, готували спецслужби України, США і Туреччини, проте дані про неї злив “кріт” з оточення Володимира Зеленського. За даними ряду ЗМІ, це був керівник Офісу президента Андрій Єрмак. У свою чергу, Зеленський спочатку назвав інформацію про “крота” і зрив спецоперації маренням, але в недавньому інтерв’ю каналу “1+1” несподівано зізнався, що операція готувалася і Україну в неї “втягували”. Більш того, він особисто телефонував Олександру Лукашенку з проханням віддати “вагнерівців”, але “потім сталося те, що сталося”.

А сталася зрада Батьківщині, впевнені опоненти Зеленського. Вони зажадали викликати главу держави на засідання парламентської тимчасової слідчої комісії з розслідування можливих фактів державної зради. Цю комісію очолює «слуга» Мар’яна Безугла. Її створили під тиском опозиції, але не для розслідування конкретного скандалу з “вагнерівцями” (туди були готові делегувати своїх депутатів “Європейська солідарність”, “Батьківщина” і “Голос”), а скоріше, щоб відвернути увагу від нього, розслідуючи інші гучні скандали. З цієї причини депутатів від опозиційних фракцій у складі комісії Безуглої немає, і прийнято стратегічне рішення ігнорувати її роботу. Тим часом Безугла на початку липня запросила на ТСК Петра Порошенка, щоб той підтвердив, що санкціонував у 2018 р. спецоперацію із затримання бойовиків. Порошенко з вказаної вище причини не прийшов, підказавши Безуглій, що допитати насамперед треба Зеленського. А та у відповідь пообіцяла звернутися до Ірини Венедіктової за роз’ясненнями, як примусити депутата Порошенка прийти на допит в ТСК.

Якщо до цього часу оборонні редути Зе-команди проти “вагнергейта” шикувалися по лінії Банкова — слідча комісія на чолі з Безуглою, то тепер вимальовується захисний клин. Можна припустити, що і в ДБР замість Зеленського, Єрмака і так далі почнуть викликати Порошенка. Перетворюючи розслідування в фарс.

Але опозиціонери грають в довгу. У цій грі багато хто на їхньому боці. По-перше, “вагнергейт” на слуху вже рік, тобто більшість громадян так чи інакше про нього чули. Ці громадяни можуть бути далеко не прихильниками Петра Олексійовича і його партії, але при цьому прийти до очевидного висновку: раз справу так заминають, значить, існує змова і від народу приховують правду. Далі все залежить від уміння і можливостей опонентів бути переконливішими, ніж рупори влади.

Звідси другий момент: самі обставини починають грати проти її захисників. Обставини можуть бути прямо пов’язані з “вагнергейтом” або взагалі не пов’язані. Наприклад, у свідомості 73% виборців тема можливої зради їхнього фаворита буде приживатися складно, але якщо її подавати в комплексі — вам брехали про зниження тарифів, про посадки, про кінець епохи бідності, значить, брешуть і про “вагнерівців”, — можна посилити протестні настрої. Восени багато хто чекає хвилю мітингів, під час яких обов’язково буде і гасло з вимогою розслідувати причетність президента і його оточення до зриву спецоперації із затримання російських бойовиків.

Цілком ймовірно, будуть події, прямо прив’язані до цієї теми. У п’ятницю Зеленський звільнив главу Служби зовнішньої розвідки Валерія Кондратюка і призначив замість нього Олександра Литвиненка. Звільнення Кондратюка в ЗМІ пов’язують з іншим гучним скандалом — викраденням в Молдові судді Миколи Чауса. Але СЗР фігурувала і в контексті “вагнергейта”. У серпні минулого року пресслужба цього відомства розповсюдила заяву, назвавши інформацію про підготовку затримання бойовиків ПВК “Вагнера” в Білорусі “спеціальною інформаційною операцією російського походження”. А недавно Порошенко, говорячи про роботу ТСК, заявив: “Вони навіть не мають уявлення, як допитають Єрмака, Баканова, Кондратюка та інших осіб, які мають безпосереднє відношення до реалізації цього ганебного для України сценарію”. Тепер, після звільнення Кондратюка, у Безуглої є більше можливостей розпитати у нього, чому 32 “вагнерівці” не долетіли до Києва. Розповість?

Інша безпосередньо пов’язана подія — постійно відкладається вихід в ефір розслідування журналістів Bellingcat. У березні розслідувач Христо Грозєв приїжджав до Києва для зйомок свого фільму про “вагнерівців”. Тоді інтерв’ю йому дали офіцери ГУР Міноборони, які безпосередньо були причетні до проведення спецоперації, Петро Порошенко і ряд інших осіб. Фільм поки що так і не вийшов, але його продовжують чекати. Тобто розслідування Bellingcat про “вагнерівців” висить дамокловим мечем над українською владою.