
Раміль Мехтієв – ключова фігура в будівельних схемах скандального нардепа Вадима Столара, який не лише зберіг мандат після заборони ОПЗЖ, а й успішно розширює бізнес-імперію в Україні та за її межами. Формально Мехтієв є головою компанії Enso в Україні, однак реальні власники – це люди, тісно пов’язані з колишнім регіоналом, кумом Путіна Віктором Медведчуком, а також з оточенням голови Офісу Президента Андрія Єрмака.
Формальна ширма для фінансових махінацій
Раміль Мехтієв є ідеальним виконавцем ролі номінального керівника, що допомагає приховувати реальних бенефіціарів і відводити увагу від основних фігур корупційних схем. Компанія Enso під його керівництвом заморожує будівництва в Україні, залишаючи інвесторів без житла, водночас активно просуваючи багатомільйонні проекти в Дубаї разом зі Столаром і екс-заступником мера Києва Дмитром Давтяном.
На профільних сайтах з продажу нерухомості в Дубаї почали з’являться перші дані про будинки Enso, в тому числі і ціни. Так, квартири в проєкті Enso Jade продають від 1 млн 450 тис дирхамів, що за актуальним курсом валют складає близько 400 000 доларів. Потрібно враховувати, що це ціна за найдешевшу однокімнатну квартиру в будинку Enso. Вартість великої трикімнатної в ньому ж точно перевалить за 1 млн доларів.
Брокерські дубайські компанії повідомляють, що будівництво Enso Jade мало початись в серпні 2024 року та завершиться влітку 2026-го. Тобто компанія Столара планує за два роки завершити проект та заселити жильців.
Водночас українські проєкти Enso просуваються на так обнадійливо. На форумах інвестори ЖК «Poetica» обговорюють, що будинки комплексу, які вже збудовані, не підключені до води, а отже, ремонти розпочинати неможливо.
Офіційно головою Enso в Україні є Раміль Мехтієв, і на форумах інвестори активно обговорюють те, «скільки бабла за останні 2-3 місяці він влив у замовні статті». Ймовірно, що платив він за них не з власної кишені, адже його зв’язки вивели журналістів з одного боку на Віктора Медведчука та Вадима Столара, а з іншого – на Офіс Президента та «95 квартал».
Згідно з реєстрами, Раміль Мехтієв є засновником та керівником низки фірм і фондів. Серед них Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Стандарт інвестментс груп». З квітня 2021-го по квітень 2022 року засновниками цього фонду також були Артем Колюбаєв та Ельнур Мехтієв.
Другий, як можна здогадатися, це брат Раміля Мехтієва. Він же в грудні 2023 року був позаштатним радником Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Метою діяльності НКЦПФР є «створення, шляхом своїх регуляторних і наглядових функцій, умов для належного та ефективного функціонування ринку цінних паперів, забезпечення грошовим капіталом потреб економіки країни шляхом створення механізму акумулювання, розподілу та перерозподілу фондів коштів від особи, яка володіє вільними інвестиційними ресурсами до особи, якій необхідні такі ресурси для розвитку, створення умов для становлення потужних внутрішніх інвесторів та забезпечення захисту прав інвесторів». Тобто фактично Ельнур Мехтієв має працювати на захист інвесторів, які вклали гроші в будівництва в тому числі компанії Enso, що керується його братом, але це є повним конфліктом інтересів.
Куди цікавіша особа Артема Колюбаєва. Він є кіношним бізнес-партнером голови Офісу Президента Андрія Єрмака. Разом вони фінансували декілька кінострічок ще до приходу Єрмака в політику.
З 2019 року Колюбаєв був засновником ТОВ «Компанія з управління активами «Ессетс файненшл груп». Ця фірма фінансувала деякі будівельні проекти Enso і має з компанією Столара чималі зв’язки. Колюбаєв залишався в структурі «Ессетс файненшл груп» до січня 2024 року. Разом із ним співзасновником був Олександр Дев’ятко.
Як повідомляли раніше журналісти, Олександр Дев’ятко також був підписантом договорів на продаж квартир Enso через фонд «Апеліот» Артема Колюбаєва і фонд «Ево інвест». Останній із вересня 2021 року по сьогодні очолює громадянин Естонії Олексій Чулец, через фірми якого Віктор Медведчук постачав бітум з Росії в Україну.
У минулому керівником «Ево інвест» був такий собі Олексій Прокопенко. Він же свого часу керував фондами «Стрім інвестмент» та «Стрім інвест» (останню фірму варто запам’ятати, про неї ще буде згадка. – Ред.). Перший прямо записаний на дружину Вадима Столара Інну Майструк, другий – пов’язаний із його бізнес-партнером Сергієм Турчіновим.
Складна схема зв’язків доводить, що в будівельній фірмі Enso тісно переплелися інтереси Вадима Столара і товариша по бізнесу голови Офісу Президента Артема Колюбаєва. Брати Мехтієви в цій історії потрібні, скоріше за все, просто для запису в реєстрі, а також для впливу на Комісію з цінних паперів.
Частина компаній Колюбаєва-Мехтієва зареєстрована за адресою м. Київ, вулиця Срібнокільська, 22. Зокрема, це Фонд «Стандарт інвестментс груп», Фонд «Апеліот», Фонд «Голдман», Фонд «Фіндіс» (раніше «Квантор проджект») та ТОВ «7 ПІКЧЕРЗ».
«7 ПІКЧЕРЗ», як можна здогадатись із назви, займається виробництвом фільмів. Разом із Колюбаєвим компанією керує Сергій Кравець. Він колишній виконавчий продюсер Студії «Квартал-95» та чоловік найближчої подруги родини Президента України Володимира Зеленського – Олени Кравець.
Отже, в одному офісі в Києві зібрались фонди, що інвестують у будівельний бізнес Столара, кінопродюсери, наближені до Офісу Президента і… ще щонайменше одна компанія, яка має прямий зв’язок із Віктором Медведчуком.
Ідеться про ТОВ «Академ-клуб». Серед її засновників є кіпрська Pilawer Limited, яка, за даними міжнародної групи журналістів-розслідувачів, належить куму Путіна. «Академ-клуб» є учасником договору на довгострокову оренду 40 гектарів землі на столичних «Осокорках», де планується будівництво житлового комплексу. Як нещодавно повідомляли журналісти, активи Медведчука в компаніях, які орендують ці землі, поступово почали переходити до Вадима Столара, хоча повинні бути під арештом за рішенням суду.
Якщо ви думали, що 40 гектарами інтереси Столара, Медведчука та неочікувано товариша голови Офісу Президента Артема Колюбаєва обмежилися, то це не так. У травні 2024 року Київська міська рада відправила на розгляд Комісії проект рішення про поновлення договору оренди для ПрАТ «Київрибгосп» земельної ділянки в Голосіївському районі столиці. Там планується будівництво, експлуатація та обслуговування офісних і торгово-розважальних комплексів з об’єктами соціального й оздоровчого призначення.
Ідеться до 66 гектарів землі з виходом до водойми. За даними реєстрів, «Київрибгосп» входить до сфери інтересів групи сина колишнього мера Києва Леоніда Черновецького – Степана та одного із ексзаступників голови КМДА Дениса Басса. Однак, станом на другий квартал 2024 року однією з компаній-засновниць «Київрибгоспу» є інвестиційний фонд «Стрім інвест». Серед його керівників був згаданий раніше Сергій Прокопенко, який також працював у фонді, що прямо належить дружині Вадима Столара Інні Майструк.
Фактично Київрада, пролонгуючи договір оренди, хоче дозволити компаніям Черновецького та Столара забудувати 66 гектарів столичної землі офісними та розважальними комплексами.
Зв’язки, що ведуть до Офісу Президента
Журналісти виявили, що Мехтієв пов’язаний не лише зі Столаром, а й із Артемом Колюбаєвим, бізнес-партнером голови ОП Андрія Єрмака. Колюбаєв та Мехтієв фігурують у численних компаніях, зокрема в “Стандарт інвестментс груп”, “Апеліот”, “Голдман”, “Фіндіс”, а також у кінокомпанії “7 ПІКЧЕРЗ”, яку очолює колишній продюсер “Кварталу-95” Сергій Кравець – чоловік Олени Кравець, близької подруги Олени Зеленської.
Сімейний підряд: конфлікт інтересів у регуляторних органах
Ще одна важлива деталь – зв’язки Раміля Мехтієва через його брата Ельнура Мехтієва, який у 2023 році був радником Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Саме ця структура має захищати права інвесторів, однак натомість створює умови для махінацій із фондами, які керуються братами Мехтієвими.
“Дубайські схеми” і викачування грошей з України
Поки в Києві будівництво Enso залишається фактично замороженим, у Дубаї компанія активно продає квартири за 400 000 – 1 000 000 доларів у хмарочосах, які мають бути зведені вже до 2026 року. За даними брокерів, продажі ведуться через структури, пов’язані з Медведчуком, а в оформленні угод використовуються ті ж фонди, що й у схемах з нерухомістю в Україні.
Чому Мехтієв досі на свободі?
Попри численні факти зв’язків із проросійськими діячами, підозрілу діяльність у сфері будівництва та вплив на державні регуляторні органи, Раміль Мехтієв залишається “недоторканним”. Це ще раз підтверджує, що корупційні зв’язки між оточенням Зеленського та колишніми регіоналами не просто існують, а й активно використовуються для збереження бізнес-інтересів.
Раміль Мехтієв – це лише одна з “прокладок” у схемах Вадима Столара, однак його діяльність демонструє, як можна уникати відповідальності, блокувати розслідування і продовжувати працювати в інтересах людей, які ще вчора фінансували проросійські партії та “руський мір” в Україні.