Безпілотники масового ураження. Як змінять війни рої ударних дронів

Напевно, важко повірити, що одна з найважливіших технологій майбутнього — це всього лише якісь дрібні дрони. Але мова йде про розумні дрони. Настільки розумних, що вони здатні спілкуватися один з одним і об’єднуватися в рій, створюючи єдиний ройовий інтелект, який, користуючись очима і мізками всіх своїх «бджілок», вміє збирати і обробляти інформацію, ставити завдання, знаходити рішення і робити висновки з помилок.

Ця технологія дивовижна в тому сенсі, що в ній зливаються два абсолютно різних підходи. Один підхід — це традиційні безпілотники. Вже сама їх назва говорить про те, що вони схожі на звичайні засоби пересування, тільки без людини в ролі пілота, водія, капітана. Всі ці безпілотні літаки, таксі, підводні човни і космічні станції. У них штучний інтелект замінює людину.

Інший підхід веде родовід від зовсім інших, спочатку нелюдських (у різних сенсах) систем. А саме — від балістичних ракет з головною частиною з блоками індивідуального наведення. Їх ідейним нащадком можна вважати «розумні» касетні бомби, такі як CBU-105. Цей боєприпас вагою майже пів тонни розкидає 40 зарядів Skeet, кожен з яких спускається з парашутом, скануючи землю і шукаючи цілі шляхом зіставлення зі зразком у пам’яті, поки не знайде танк і не вистрілить. Скинуті бомбардувальниками B-52 бомби CBU-105 успішно знищили цілі колони іракських танків в 2003 р.

Схрещування цих двох ліній відбулося в умовах бурхливого розвитку штучного інтелекту (ШІ). Як це зазвичай буває, основним стимулом стали військові замовлення. Нещодавно американський Інститут сучасної війни присвятив цій технології статтю з промовистою назвою «Рої масового знищення». Рой ударних дронів зможе ефективно зачистити великий район, а впоратися з ним буде дуже складно — він невидимий для ППО і практично невразливий.

Дев’ять ракет проти цілої дивізії

Про американські розробки недавно розповів Forbes. У рамках проєкту Cluster Swarm розробляється ракетна боєголовка, що несе в собі безліч невеликих дронів. Вони розлітаються віялом для виявлення транспортних засобів і знищують їх за допомогою куль з бронебойного металу.

Результатом проєкту Cluster Swarm повинні стати безпілотники, упаковані в ракети GMLRS (несуть близько 80 кг корисного навантаження і мають дальність дії понад 70 км) або ATACMS (доставляють близько 160 кг корисного навантаження на відстань понад 270 км). Спочатку корисним навантаженням повинні були стати дрони з квадрокоптера, укладені в аеродинамічний корпус, який розсіював б їх по цільовій області. Однак проблеми, пов’язані з розгортанням квадрокоптера в повітрі, виявилися занадто великими, і проєкт був переданий компанії AVID LLC, у якій дещо інший підхід.

AVID найбільш відома своїм безпілотником T-Hawk, тактичним апаратом з вертикальним зльотом, який був розгорнутий в Іраку для пошуку саморобних вибухових пристроїв у 2007 р. Відомий як «літаючий пивний бочонок», T-Hawk не має зовнішніх роторів, але приводиться в рух вентиляторами усередині фюзеляжу. Інформацію про дрон для проєкту Cluster Swarm компанія тримає в секреті.

Читайте також:  Під Миколаївом під час стратегічних навчань було скинуто сім керованих бомб
Безпілотник T-Hawk/AVID

Як зазначає Forbes, у будь-якому випадку дрони Cluster Swarm істотно перевершать бомби CBU-105 за двома параметрами. По-перше, це площа покриття. CBU-105 може вражати цілі тільки на площі в кілька сотень метрів у поперечнику. Cluster Swarm може відправитися на полювання за транспортними засобами, розкиданими на багатьох квадратних кілометрах.

Друга перевага — ефективність. Заряди CBU-105 не обмінюються інформацією один з одним. Два або більше зарядів Skeet можуть атакувати один і той же танк та ігнорувати інші. Рой дронів Cluster Swarm, що діють спільно, буде оптимально розподіляти цілі, так що кожному дрону дістанеться по танку.

Передбачається, що кожна ракета випустить близько десяти дронів. Кожна пускова установка M270 MLRS випускає залпом 12 ракет, що становить 120 дронів. Таким чином, батарея з дев’яти ракет-носіїв доставить у цільовий район тисячу дронів-убивць, чого теоретично достатньо, щоб зупинити цілу бронетанкову дивізію.

Британська ескадрилья “розумних” дронів

Королівські ВПС Великобританії навесні 2020 р. створили на авіабазі в Уоддінгтоні експериментальну ескадрилью. Вона відповідає за розробку вимог до БПЛА, здатних об’єднуватися в мережі, створення таких апаратів, розроблення стратегії їх застосування та їх використання.

Робота над «розумними» дронамі, здатними об’єднуватися в мережі, ведеться вже кілька років у рамках проєктів Mosquito і Many Drones Make Light Work. У червні 2020 р. державний міністр оборони баронеса Голді повідомила, що «проєкт створення рою дронів Королівських ВПС продовжує розвиватися і в ході недавніх випробувань прогрес перевершив очікування». За її словами, проєкт Many Drones Make Light Work досліджує технічну здійсненність і військове використання рою, що об’єднує до 20 невеликих БПЛА, що працюють під управлінням однієї людини. Проєкт знаходиться на третьому, заключному етапі, в рамках якого проводиться структурована програма льотної оцінки цієї нової можливості після успішних перших випробувань, проведених в березні 2020 р.

Раніше міноборони Великобританії повідомляло, що завдання рою дронів — надавати підтримку пілотованим винищувачам, таким як Eurofighter Typhoon або F-35. Для цього дрони повинні виявляти, збивати з пантелику і пригнічувати ворожу систему ППО, дозволяючи винищувачам проникати далі в повітряний простір супротивника.

Китайська зграя з 48 птахів-снарядів

У вересні 2020 р. китайська державна корпорація CETC (China Electronics Technology Group Corporation) провела випробування рою боєприпасів, що баражують, які були розгорнуті за допомогою коробчатої пускової установки на легкому тактичному автомобілі і з вертольотів. Незабаром СЕТСО оприлюднила відео про свою систему.

Як зазначає The Drive, система в цілому виглядає дуже зрілою. Особливо вражає мобільна пускова установка, що дозволяє одним залпом запустити 48 бойових дронів з кузова вантажівки. Такі коробчаті пускові установки можуть бути також встановлені на кораблях і розміщені в статичному положенні на землі.

CETC і її дочірня компанія «Китайська академія електроніки та інформаційних технологій» (CAEIT) вже багато років активно працюють над технологією роїння. У червні 2017 р. CAEIT провела рекордний експеримент, в якому брало участь близько 120 невеликих безпілотників з нерухомим крилом. Чотири місяці по тому CAEIT провела ще більший експеримент з 200 дронами з нерухомим крилом.

Читайте також:  «Facebook-перемога» Пальчевського: псевдосоціологія, боти, сусіди-рекламодавці Znaj.ua - Politeka та "Обозреватель"

Але на відео з випробувань у вересні 2020 р. ми бачимо вже інші дрони, які дуже схожі за формою і функціями на останні моделі баражуючого боєприпасу CH-901 компанії China Poly Defense. З 2016 р., коли CH-901 вперше з’явився, він відрізнявся парою висувних крил, а також складним V-подібним хвостовим оперенням. Нещодавно цей дизайн зазнав змін: V-подібне хвостове оперення замінено іншим набором висувних крил і складним подвійним хвостовим оперенням, зовсім як у дронів, які показала CETC на своєму відео.

Також це відео демонструє дрони, що летять у строю, як рій, і людини, керуючої їхніми рухами за допомогою сенсорного екрану на пристрої, схожому на планшет. Ми також бачимо зображення з електронно-оптичних камер на дронах, що спостерігають за областями на землі, а потім націлених на фіктивні цілі.

Можливо, рій дронів, що показаний на відео CETC, вже є реальний оперативний потенціал, яким володіє армія Китаю. Рой, який може бути розгорнутий з декількох платформ на поверхні і в повітрі, потенційно наближаючись до цільової області з різних напрямків, що додасть всій системі величезну гнучкість і відмовостійкість, попереджає The Drive.

Дрони-боти для залякування Кім Чен Ина

Адміністрація програми оборонних закупівель (DAPA) Республіки Корея в грудні 2020 р. оголосила про підписання контрактів з місцевими компаніями на придбання трьох типів просунутих ударних безпілотних літальних апаратів: дронів-смертників, дронів, що стріляють з гармат по наземних цілях, і невеликих дронів з функціями спостереження і нападу. За словами DAPA, в найближчі три-шість місяців має бути пробний запуск всіх цих дронів.

І це тільки початок масштабної програми. У вересні 2020 р. DAPA повідомила, що протягом наступних десяти років країна інвестує в створення різних БПЛА військового призначення $2,3 млрд.

Одна зі складових цієї програми — це дрони-боти (dronebots). У вересні 2018 р. південнокорейська армія створила окрему бойову групу дронів-ботів наземного і повітряного базування. Про завдання цього підрозділу ще в грудні 2017 р. розповів інформагентству Yonhap офіційний представник південнокорейської армії. За його словами, дрони-боти можуть «змінити правила гри в війні».

Південна Корея створює військовий підрозділ дрон-роботів, який може атакувати Північну Корею/скріншот

Ця заява була зроблена всього через два місяці після того, як південнокорейська армія оголосила про п’ять «революційних змін». Ця п’ятірка включає арсенал високоточних і потужних балістичних і крилатих ракет, якими добре оснащені стратегічні мобільні ударні сили, що здатні вражати ключові цілі, підрозділи спеціальних операцій, яким доручено «обезголовлення» (decapitation — офіційна назва для транскордонних рейдів з метою фізичного знищення північнокорейських лідерів), парк дронів і автономних транспортних засобів, а також масове оновлення військової техніки для окремих бойових загонів, відоме як «Платформа воїна».

Хоча рої дронів-ботів, ймовірно, краще підходять для розвідки, але вони також можуть знищувати вразливі цілі і навіть влаштовувати засідки на лідерів, таких як Кім Чен Ин, якщо він подорожує в кортежі або присутній на публічному заході, зазначив Business insider.

Читайте також:  Сплачував "податки" бойовикам: СБУ викрила перевізника з ОРДЛО

Рой Kargu як символ турецьких амбіцій

Над власним проєктом безпілотників, що здатні збиватися в рої, працює турецька компанія STM. Створені нею дрони Kargu вже використовувалися турецькими військовими в Сирії та Лівії. Також ці дрони начебто допомагали Азербайджану під час карабаської війни восени 2020 р.

Ще в червні 2020 р.турецьке інформагентство Anadolu повідомило, що турецькі військові отримають 500 дронів-камікадзе Kargu. У стандартному режимі дроном Kargu управляє оператор з відстані до 10 км; коли ціль виявлена, дрон пірнає до неї і знищує її за допомогою заряду вибухівки.

Турецькі дрони-камікадзе Kargu/haber.aero

STM запевняє, що завдяки своєму високому інтелекту дрони Kargu здатні нападати роєм, який може об’єднувати до 20 «бджілок». Це усуває необхідність у великій кількості людей-операторів, оскільки всього одна людина контролює весь рій або відправляє його працювати автономно. Такі рої здатні без допомоги людини виявляти статичні і рухомі цілі завдяки своїм здібностям обробки зображень у реальному часі і вбудованими алгоритмами глибокого навчання.

«Розумні» рої Kargu будуть самостійні ще в одному сенсі. В рамках проєкту KERKES компанія розробляє алгоритми, які дозволять дронам обходитися без використання GPS. Дрони навчаться самостійно здійснювати навігацію по наземних орієнтирах, використовуючи свої камери та інші датчики. Це зробить рої Kargu несприйнятливими до глушників GPS, які зараз широко використовуються, щоб заважати дронам знаходити свої цілі.

Компанія інтенсивно вкладається в розвиток свого дітища, оскільки має дуже амбітні плани завоювання зовнішніх ринків. У Kargu немає вироблених у США компонентів, які обмежували б експорт відповідно до американських правил контролю над озброєннями, тому ці дрони можна вільно експортувати.

При всій своїй важливості для військових ця технологія має великі перспективи для застосування в мирних цілях. Рої «розумних» дронів напевно знадобляться аграріям, а косяки аналогічних морських безпілотників допоможуть рибалкам. Також вони нададуть неоціненну допомогу будь-якій державі в справі контролю над всякими стихійними лихами та техногенними катастрофами.

Завдяки глибокому навчанню в умовах реальних завдань ці дрони будуть буквально з кожним роком покращувати свої здібності. А завдяки масовому виробництву вони можуть істотно впасти в ціні. Тригером зростання попиту на них можуть послужити різноманітні служби доставки. Тим більше що повітряні дрони не віднімають трафік у наземного транспорту.

Словом, рої дронів можуть стати не тільки засобом масового ураження, а й засобом масового постачання і обслуговування. Тут вже кому як пощастить.