Офіс президента просив заступника директора британської розвідки Лоуренса і посла Сіммонс зупинити вихід фільму про Вагнергейт

Із наближенням виходу першої частини фільму міжнародного проєкту журналістів-розслідувачів Bellingcat про провал операції із затримання групи “вагнерівців”, які воювали та скоювали злочини на Донбасі, на Банковій дедалі частіше здають нерви. Наші співрозмовники, коментуючи формену істерику, що спостерігається у Володимира Зеленського та його найближчих соратників, зазначають: “Другий поверх злякався і передає нервові імпульси на четвертий”. Чому?

Про це йдеться в статті видання “Дзеркало тижня”

Автор матеріалу нагадує, що СБУ та ГУР МО спільно з американцями готували операцію понад рік. Однак на фінальному етапі її було зірвано: “вагнерівців” наприкінці липня минулого року затримали на території Білорусі місцеві спецслужби, після чого найманців передали Росії. Численні публікації у ЗМІ з приводу зриву операції містили підозри щодо осіб із оточення Зеленського, які були присутні 24 липня 2020 року на нараді в президента, де доповідали керівники українських спецслужб. Серед присутніх – голова ОП Андрій Єрмак і перший заступник секретаря РНБО, голова комітету з питань розвідки Руслан Демченко.

Спочатку на Банковій заперечували проведення такої операції. Тепер же президента і його оточення хвилює, який вони матимуть вигляд у фільмі-розслідуванні Bellingcat, у якому світлі буде показана їхня роль.

Про паніку, що охопила Офіс президента в очікуванні прем’єри, свідчить не лише історія з Василем Бурбою, який очолював ГУР МО у 2016-2020 роках. Пригрозивши кримінальним переслідуванням за розголошення державної таємниці, якщо той співпрацюватиме з Bellingcat, і водночас поманивши посадою посла в Австралії, якщо відмовиться, Бурбу в лютому показово виселили з держдачі в Кончі-Заспі. До речі, держдачу надав йому Петро Порошенко за спецоперацію проти одного з агентів впливу Росії в українських ЗМІ, після чого той мусив залишити Україну.

Водночас, як повідомляють джерела ZN.UA на Банковій, сам Бурба донедавна торгувався з ОП, претендуючи на посаду голови НАБУ і запевняючи, що американці його підтримають. У працевлаштуванні “демчині від ГУР” у Зеленського відмовили. В ОП на шантаж не пішли, але тривога залишилася. Про що свідчить не тільки особистий дзвінок Андрія Єрмака автору фільму Христо Грозєву, з яким, як пише головний редактор “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов, голова ОП “обговорював, як можна пояснити свою позицію, дізнатися, що буде у фільмі”.

Читайте також:  Інформаційна гігієна: Небезпека, про яку створюють міфи, не зникає, а стає ще більш небезпечною

Прагнучи не допустити виходу фільму, Офіс президента спробував скористатися оказією й залучити до вирішення питання… британську розвідку.

За інформацією ZN.UA, наприкінці лютого Україну відвідав заступник голови МІ-6 Лі Лоуренс. Візит західного розвідника такого рангу до нашої країни – подія неординарна. Але на Банковій своєрідно скористалися приїздом високопоставленого співробітника британської розвідки.

Під час зустрічі на “острові” (штаб-квартира ГУР МО) керівник військової розвідки Кирило Буданов і заступник голови ОП Роман Машовець намагалися переконати Лі Лоуренса, щоб МІ-6 вплинула на Bellingcat (“адже це пов’язана з вами структура”) і не допустила виходу фільму. Та цього Банковій здалося мало. Через день високопоставленому британському розвіднику, цього разу в компанії із запрошеним на зустріч послом Великої Британії в Україні Меліндою Сіммонс, довелося вдруге вислуховувати від Буданова та Машовця настійні прохання Банкової.

У відповідь британці нібито сказали: “Хлопці, вибачте, нічого не можемо зробити, це мас-медіа, а в нас свобода слова”.

Після того, як ZN.UA стала відома ця інформація, редакція надіслала в посольство Великої Британії в Україні запит, у якому попросила відповісти на такі запитання:

1. Чи обговорювалося під час згаданих зустрічей питання розслідування, яке проводить Bellingcat стосовно провалу операції українських та іноземних спецслужб із затримання групи “вагнерівців”?

2. Чи просили пани Буданов і Машовець посла Великої Британії в Україні та високопоставленого представника МІ-6, щоб влада Сполученого Королівства скористалася своїми важелями впливу на Bellingcat і зупинила розслідування та зйомки фільму?

ZN.UA отримало оперативну й дипломатичну, але цілком зрозумілу відповідь пресслужби посольства Великої Британії в Україні: “Ми не коментуємо питання, пов’язані з роботою спецслужб. Ми не можемо ні підтвердити, ні спростувати інформацію, про яку ви запитали”.

Однак факт зустрічі підтвердили ZN.UA кілька незалежних одне від одного джерел. Як і порушену українською стороною тему розслідування Bellingcat.

Читайте також:  Провал агента Пальчевського (ВІДЕО)

“Ця історія ніби списана зі сторінок поганого шпигунського трилера. Вона демонструє нерозуміння Зе!командою роботи західних інституцій, примітивність сприйняття Банковою та керівниками українських спецслужб роботи мас-медіа загалом і журналістів-розслідувачів, зокрема, та й узагалі незграбність намагань запобігти виходові фільму-розслідування. Що гірше, така розмова емісарів Банкової з представниками уряду Її Величності підриває довіру до керівництва України та українських спецслужб із боку Заходу. Провал операції щодо затримання “вагнерівців” – це історія не тільки про можливого “крота”,  адже жодна держава не застрахована від появи шпигуна у найвищих ешелонах влади”, – підкреслює видання.

Зазначається також, що це також історія про відсутність у Зеленського готовності розслідувати провал операції і адекватно реагувати на наявність потенційного зрадника у своєму оточенні. Чи зрозуміли Буданов і Машовець, що саме такий сигнал вони фактично передали британцям?

Небажання проводити повноцінне розслідування дискредитує українську державу та її керівництво в очах як українців, так і західних партнерів України. Що, взагалі-то, цілком відповідає інтересам Кремля.

“Що заважало Володимиру Зеленському зразу ж, із появою першої інформації про ймовірного “крота” в його оточенні, ініціювати екстрене засідання РНБО та проведення спільного розслідування ДБР і СБУ, усунути з посад на час перевірки Єрмака, Демченка та інших учасників наради в президента 24 липня 2020 року, а потім оголосити результати розслідування? Не зробивши цього зразу, Зеленський згаяв час, коли малою кров’ю міг вирішити проблему, і погіршив ситуацію”, – зауважує автор.

В останні тижні Зеленський вчинив низку дій проти проросійських груп впливу в Україні. Але, впроваджуючи санкції проти Медведчука, Козака та Марченко, президент воліє не помічати у своїй команді людей із сумнівною репутацією, які продовжують користуватися його довірою. Руслан Демченко так само вхожий до президента. Він – головний інтерпретатор усіх даних, які надходять лінією спецслужб. Та й Андрій Єрмак досі обіймає посаду голови ОП і наразі зберігає статус найвпливовішої людини в оточенні президента.

Втім, у середу в.о. директора ДБР Олексій Сухачов під час звіту у Верховній Раді повідомив, що справа про зрив операції стосовно “вагнерівців” активно розслідується, допитують низку осіб, зокрема голову ОП Андрія Єрмака. “Не треба маніпулювати на зазначеному кримінальному провадженні, слідство триває, і найближчим часом ми дамо результат”, – заявив Сухачов. Але хотілося б, щоб розслідування було неупередженим.

Читайте також:  Роман Червинский. Интервью «Христе»

“Адже сам президент має бути зацікавлений в об’єктивному розслідуванні цього провалу … Ті ж, кого ЗМІ підозрюють у “зливі” операції, не просто входять до оточення президента: вони створюють йому комфортну атмосферу і формують його погляд на події. Зокрема, і у справі “вагнерівців”, і щодо розслідування, яке проводить Bellingcat. Тож коло замикається, а Зеленський не намагається його розірвати.  Водночас  Зеленський, як свідчать джерела, дуже нервує через те, що досі так і не відбулася його телефонна розмова з Джо Байденом. А Єрмак переживає з тієї причини, що американці все ще не бачать у ньому людину, через котру можна доносити важливі меседжі до президента. Але ж коли в нинішній американській адміністрації думають про Єрмака, вони пам’ятають не тільки про Джуліані, а й про “вагнерівців”. І цього вони так скоро не забудуть”, – випливає з матеріалу.

У ситуації, якщо Bellingcat, який має на Заході репутацію авторитетного проєкту журналістів-розслідувачів, виявить “злив” інформації в операції із затримання “вагнерівців”, а Зеленський у відповідь нічого не зробить, то його репутації буде завдано серйозного удару. Поява першої частини фільму-розслідування Bellingcat, можливо, підштовхне Зеленського до прийняття необхідних для національної безпеки (та й для нього особисто) кадрових рішень. А коли ні, то довіра лідерів західних держав до Володимира Зеленського ґрунтовно похитнеться.