Некомпетентні власники і “робінгуди”. Головні проблеми відкриття ринку землі

Сьогодні стартував ринок землі. Жодних масових протестів не сталося і, якщо не буде якихось катаклізмів (бєспрєдєлу на місцях), їх не буде і найближчим часом. Водночас є кілька важливих тенденцій, які будуть визначальними для перших місяців

директор Українського інституту майбутнього

В Україні відкривається ринок землі / Depositphotos

Скільки буде продано землі впродовж першого року

За перший ринок буде продано приблизно 500-800 тис га. Причина: з одного боку неготовність людей продавати землю, з іншої — проста розкачка ринку.

Скільки коштуватиме гектар

Зараз ціни як такої за гектар немає. Економічна ціна складає до тисячі доларів за га, але очікування людей — до 2 тисяч доларів за гектар. Тому середня ціна буде вписуватися між цими цифрами.

Головними покупцями мали б стати фермери, частково великі латифундисти. Але є побоювання, що з‘явиться багато «непрофільних» власників, яким потрібно десь «припаркувати» гроші. Це колишні чиновники і силовики, які вже мають нерухомість і шукають, на що б їм ще витратити. Головна проблема цього непрофільного інвестора — нерозуміння агропроцесів, а також бажання урвати зараз і по-максимуму. Це може призвести до «перекосів» із підняттям цін на арену, чи ще гірше, до спроб самим зайнятися агробізнесом без мінімального уявлення про ці процеси.

Друга проблема — у нас можуть остаточно закріпитися (подекуди — з‘явитися) феодальні вотчини надвеликих розмірів. Держава не готова до цього, а подекуди навіть кришуватиме ці процеси.

Чи готові силовики до рейдерства

Рейдерство у нас, зазвичай, починається саме в липні, коли поля засіяні, але урожай не зібрано. Існує велика вірогідність сплеску рейдерства саме зараз. Чи готові силовики цьому протистояти? Вірогідність нижче середнього. Хоча хотілось би вірити в протилежне.

Чи можна очікувати бунтів в найближчий рік

Після обрання Лозинського головою ОТГ в селянські бунти не дуже віриться. Можливі сплески громадської активності, але тільки там, де нові «покупці» будуть іти аж надто нахабно. Але, судячи з усього, в офісі президента готуються показово гасити такі історії, якщо вони з цим офісом неузгоджені. Інше питання — чи готові до розкрутки цих питань політичні партії, які виступали проти ринку землі. Наразі якихось штабів з реагування не розгорнув ніхто. Але, вочевидь, з‘явиться ряд «заробітчан-робінгудів», які спробують і заробити на цих процесах, і пролізти у велику політику.