“Нафтогаз” визнав, що Фірташ наживався на газі для населення

Компанія олігарха Дмитра Фірташа “ЙЕ Енергія” у рамках угоди з “Нафтогазом” мала право купувати газ за вигіднішою ціною, ніж її конкуренти. Більше того, договір по суті дозволяв перепродаж “пільгового” газу комерційним фірмам, хоча спочатку паливо надавалося для потреб населення, визнали НАК “Нафтогаз України”.

Юридичні лазівки дозволяли компанії Фірташа отримати понад 110 млрд грн надприбутку.

Про це йдеться в офіційній заяві “Нафтогазу”. Його оприлюднили у відповідь на повідомлення Антимонопольного комітету (АМКУ) про відкриття справи щодо “Нафтогазу Трейдинг”. Газопостачальну компанію звинувачують у зловживанні монопольним становищем на ринку.

“Йдеться про угоду, підписану з ТОВ “ЙЕ Енергія”. Угода з компанією “ЙЕ Енергія, пов’язана з Дмитром Фірташем, була укладена в березні 2021 року… Контракт дійсно надавав компанії “ЙЕ Енергія” можливість купувати газ дешевше, ніж це могли робити інші постачальники газу для населення”, – йдеться в повідомленні.

Також документ дозволяв перепродувати весь газ, придбаний за ціною 7,4 грн/куб. м, не населенню, а комерційним компаніям. “Для них ринкові ціни можуть перевищувати 40 грн/куб. При цьому “Нафтогаз” і так був змушений постачати газ для потреб населення”, – в НАК.

Що із цим контрактом тепер?

Дія угоди була зупинена у жовтні 2021 року. “Наразі “Нафтогаз” реалізує газ усім компаніям, що постачає його населенню, за єдиною ціною та на нединих умовах у межах балансуючої групи”, – запевнили в НАК.

При цьому в “Нафтогазі” зазначають, що лолги “ЙЕ Енергія” перед НАКом за цими угодами не погашені досі. Також компанія зазначає: що розірвання контракту запобігло “втратам для державної компанії і, відповідно, отримання надприбутків “ЙЕ Енергією” на суму понад 110 млрд грн“.

Читайте також:  Росія планує захопити ще частину території України - Марчук

Загалом же вигідний Фірташу договір “протримався” понад півроку – документ підписали у березні-2021. “Керівником “Нафтогазу” на той час був Андрій Коболєв, курирував відповідний напрямок роботи в компанії головний виконавчий директор Отто Ватерландер, а безпосереднім підписантом документів виступив директор дивізіону “Трейдинг” Віллем Коппульс”, – нагадали у НАК.

Ситуацію розслідує АМКУ. Там зазначили: попри те, що “Нафтогаз” у квітні-2021 запевняв, що укладає зі всіма постачальниками стандартні договори, учасники ринку повідомляли про порушення.

“До Комітету надійшли заяви постачальників природного газу, на думку яких, ТОВ “ДК “Нафтогаз Трейдинг” на постачання природного газу містять дискримінаційні умови”, – зазначили антимонопольники.

Нагадаємо, сім із десяти українців платять за газ саме Фірташу. Близько 70% ринку знаходиться в руках газзбутів Фірташа (оцінка НКРЕКУ). Інші 30% ділять між собою “Нафтогаз” та десятки дрібніших постачальників.

Як повідомли ЗМІ, голова “Нафтогазу” Юрій Вітренко раніше вже заявляв, що “ЙЕ Енергія” Дмитра Фірташа перепродувала промисловим підприємствам газ, куплений за договорами про забезпечення річних контрактів на постачання населенню.