Зеленський під захистом. Навіщо ГБР і Венедиктова шиють уголовку верховним суддям

П’ятьох верховних суддів, які посміли визнати президентський указ незаконним, хочуть посадити до в’язниці

ДБР відкрило справу за фактом винесення суддями Верховного Суду рішення щодо Тупицького/dbr.gov.ua

Головним скандалом нинішнього тижня обіцяє стати новина про те, що ДБР відкрило справу за фактом скасування суддями Верховного Суду указу Володимира Зеленського. Парадокс полягає в тому, що ця справа не обіцяє Зеленському ніякої користі, одні втрати. Вона не має судових перспектив, але створює йому непривабливий імідж узурпатора, який розправляється з незалежними суддями. Проте, ДБР, Офіс генпрокурора і Офіс президента, незважаючи на всі іміджеві втрати для Зеленського, влаштували цей скандал.

У цього парадоксу є розгадка. Але спочатку пояснимо, чому ця справа не має судових перспектив.

Засудять чи верховні судді своїх колег

За інформацією «Судово-юридичної газети», 15 липня Головне слідче управління ДБР почало досудове розслідування в кримінальному провадженні під №62021000000000603 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу ( “зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки»). За цією статтею передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років.

Розслідування почалося буквально наступного дня після того, як колегія суддів Касаційного адміністративного суду (КАС) у складі Верховного Суду задовольнила позов Олександра Тупицького до президента України. Нагадаємо, що 27 березня 2021 р Зеленський видав указ №124/2021, яким скасував укази Януковича про призначення суддями Конституційного суду України Олександра Тупицького і Олександра Касмініна. І ось 14 липня КАС в ході розгляду справи №9901/96/21 за позовом Тупицького визнав протиправним і скасував указ Зеленського №124/2021 у тій його частині, яка стосується Тупицького. А 15 липня старший слідчий ДБР Кирило Петрухін зажадав від КАС надати ДБР:

1) належним чином завірену копію справи №9901/96/21, рішення колегії суддів КАС від 14 липня, а також журнали судових засідань у цій справі;

2) дані автоматизованої системи документообігу КАС про рух документів справи № 9901/96/21 та розподіл позову;

3) копії записів технічної системи, яка фіксувала хід судового засідання під час розгляду справи № 9901/96/21.

Читайте також:  Творець схем підкупу виборців Льоні "Космоса" - Комарницький тепер "смотрящій" по Києву від Єрмака і Тищенко

Відповідні документи КАС повинен передати ДБР до 21 липня. У своєму листі до КАС слідчий Петрухін зазначив, що дане кримінальне провадження перебуває «на посиленому відомчому контролі з боку керівництва Державного бюро розслідувань». Напевно, цим він хотів підкреслити, що справа — не його особиста ініціатива, а спущене зверху політичне замовлення.

Рішення у справі № 9901/96/21 винесла колегія суддів КАС в складі п’яти суддів: Наталія Коваленко (головуюча), Олександр Стародуб, Володимир Кравчук, Альберт Езер і Сергій Чиркин. Як можна зрозуміти з запиту слідчого Петрухіна, ДБР розглядає версію, що позов Тупицького потрапив до цих суддів не випадково, а що це було підлаштовано керівництвом КАС. Тобто можна припустити, що ДБР живить надії засадити до в’язниці не тільки цих п’ятьох верховних суддів, а й главу КАС Михайла Смоковича.

Щоб домогтися вироку по ч. 2 ст. 364 КК, потрібно довести, що зловмисники мали на меті отримати неправомірну вигоду для себе чи іншої особи у розмірі 250 або більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Мабуть, ДБР хоче звинуватити верховних суддів у тому, що вони діяли в інтересах Тупицького.

З таким же успіхом можна звинуватити будь-яких суддів, коли вони виносять рішення на користь однієї зі сторін. За цією логікою, якщо суддя задовольнив позов — його потрібно садити в тюрму за те, що діяв в інтересах позивача, а якщо відмовив у задоволенні позову, значить, його потрібно садити в тюрму за те, що діяв в інтересах відповідача. Напевно, з точки зору слідчих ДБР це прекрасна логіка, але навряд чи вона сподобається суддям — будь-яким суддям, які будуть виносити рішення по цій справі.

Припустимо, вертикаль Зеленського зможе вичавити потрібне рішення з суду першої інстанції. Але є ще апеляційна та касаційна інстанції. Швидше за все, судовий розгляд дійде до того ж КАС в складі Верховного Суду. Дуже сумнівно, щоб ці судді під тиском Банкової вирішили піти проти своїх колег.

Читайте також:  Слідчі ДБР та судді беззаконники у справі "Кентаврів" тепер у Чистилищі

Тут головне навіть не в тому, що таке рішення було б абсолютно незаконним. Якщо воно буде прийняте, то ДБР зможе скористатися ним як прецедентом. І незабаром з’являться сотні подібних справ, де слідчі будуть намагатися засудити суддів за прийняті ними рішення. Тому верховні судді будуть віддавати собі звіт в тому, що якщо вони під тиском Банкової почнуть садити своїх колег у в’язницю, то наступними в тюрмі можуть виявитися вони самі.

У зв’язку з цим можна припустити, що всі зацікавлені особи, включаючи західні посольства, вже отримали інформацію про безпрецедентний пресинг з боку Банкової на Верховний Суд. Причому доводити тут нічого не треба, факти говорять самі за себе.

Слідчий Петрухін сам особисто визнав, що ця справа знаходиться на контролі керівництва ДБР. Порушення кримінального провадження і висунення вимог до КАС були б неможливі без згоди процесуального керівника, тобто прокурора з Офісу генпрокурора. Генпрокурор Ірина Венедіктова до призначення на цю посаду була директором ДБР, і її тісний зв’язок з нинішнім керівництвом ДБР ні для кого не секрет.

Ще один важливий нюанс стосується підслідності. У Кримінальному процесуальному кодексі чітко записано, що кримінальні правопорушення за статтею 364 КК, вчинені суддями, розслідуються НАБУ, а не ДБР. І Офіс генпрокурора прекрасно це знає. Якщо відомство Венедіктової хоче, щоб цю справу розслідувало ДБР, це чіткий маркер того, що вона — замовна.

Офіс президента сам публічно продемонстрував своє ставлення до цієї справи. Рішення Верховного Суду за позовом Тупицького викликало паніку на Банковій. Увечері 14 липня на офіційному сайті Зеленського з’явилося повідомлення в абсолютно істеричному дусі. «Немає ніяких сумнівів в тому, що Верховний Суд практично очолив опір частини суддівського корпусу фундаментальної судовій реформі. Звертаємо увагу на те, що це рішення Верховного Суду з особливим цинізмом прийняте…» – ці образливі фрази красномовно свідчать про те, що Банкова свідомо намагається максимально зіпсувати відносини між Зеленським та Верховним Судом. Звинувачення були кинуті на адресу всього Верховного Суду (а не колегії з п’яти суддів), не чекаючи відповіді Великої палати на апеляцію. І це, звичайно, говорить про те, що на Банковій не вірять в те, що апеляція буде успішною. Інакше б вони не ображали верховних суддів і не намагалися зробити з них «ворогів народу».

Читайте також:  Руслан Дроздов и Руслан Тимофеев из Adventures Lab - глобальная мошенническая схема

Однак панічна істерика Банкової викликана не тільки очікуванням програшу по апеляції, але і більш глобальним страхом. Весь суддівський корпус побачив, що Банкова не всемогутня і що Верховний Суд здатний загортати її з її забаганками.

Саме тому і зроблено атаку на КАС з боку ДБР, яку важко розцінити інакше як спробу залякати всіх суддів. Мовляв, всіма суддями, які спробують не послухатися вказівок з Банкової, займуться слідчі ДБР. І постараються довести справу до висунення звинувачення і арешту.

У зв’язку з цим цікаво буде подивитися на рішення Великої палати у апеляції Зеленського на рішення КАС за позовом Тупицького. Не виключено, що атака на КАС з боку ДБР зробить Велику палату поступливішою. І після цього розслідування ДБР буде тихенько закрито.

Втім, якщо буде реалізований такий варіант, це лише зміцнить впевненість західних посольств в тому, що Зеленський став на шлях узурпації влади. Всього лише два місяці тому, 12 травня, Велика палата винесла рішення по аналогічній справі (за позовом Володимира Горковенка проти Зеленського, який скасував указ Петра Порошенка про призначення Горковенка членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення) і підтвердила незаконність указу Зеленського. Якщо зараз Велика палата в аналогічній справі ухвалить протилежне рішення, всім буде очевидно, що це результат колосального пресингу з боку Банкової.