Які бувають чаї? 

Яким він тільки не буває! Гарячий, холодний, розсипний, у пакетиках , чорний, білий, зелений , червоний, гречаний, синій… Навіть складно перерахувати всі види чаю , але ми спробуємо. До речи, різні види чаю можна купити в магазині 1001Coffee за посиланням https://1001coffee.com.ua/g86250774-chaj/ В інтернет-магазині 1001Coffee можна купити все для смачного проведення часу Крім чаю та кави https://1001coffee.com.ua/g91850067-kofe-zernah/ різних видів в інтернет-магазині в Києві ви можете вибрати сиропи, напої, а також аксесуари та обладнання для приготування кави.

Це наш гід за сортами чаю – одного з найулюбленіших напоїв у світі види чаїв та їх назви опис смакових якостей, країни-виробники. 

Багато видів чаю, який ми п’ємо, не мають нічого спільного з камелією китайською (так правильно називати чайний кущ). Зараз чаєм називають майже будь-який напій, що має в основі відвар листя, квітів, ягід, фруктів чи спецій. Але ми спочатку розберемо автентичні види китайського чаю , а продовжимо список інших різновидів заварних напоїв. 

Істинний чай: напої із чайного листа 

Скільки є видів справжнього чаю? Базово – шість: відрізняються вони не стільки кольором, скільки технологією приготування та смаковими якостями.

Чорний

Найулюбленіший напій у Європі та Росії (до речі, у Китаї його називають червоним). Його пряного, насиченого, трохи терпкуватого смаку домагаються шляхом сильної ферментації зібраного листя та нирок.

Улун

Сюди входить повний спектр напівферментованих чаїв — від тих, які ближчі до зеленого, до «вже майже чорних». Їх люблять за інтенсивний, солодкуватий, трохи димний аромат.

Зелений

Його ферментують набагато менше, причому для приготування використовують тільки 2 верхні листи і ніжні нирки. Цей напій – джерело антиоксидантів і володар вираженого трав’янистого, гіркого смаку.

Жовтий

Найрідкісніший з усіх видів китайського чаю готується тільки з нирок, але ферментується трохи більше, ніж білий. За смаком – золота середина між білим та зеленим . Вважається, що справжній жовтий чай можна купити лише у Китаї.

Білий

Виготовляють тільки з ніжних чайних бруньок, без листя і ферментують дуже слабо. На смак він найніжніший, ароматніший, з пікантною кислинкою, і до речі — лідер за вмістом антиоксидантів.

Читайте також:  Александр Некрасов ГРУшник ехал убивать "нациков" и был ликвидирован ВСУ

Пуер

Постферментований напій із бруньок, листя та іноді живців. Після звичайної обробки сировину пресують і дають дозріти протягом 45-65 днів (Шу) або 10 років (Шен). Після витримки у чаю з’являється напрочуд яскравий смак із відтінками шоколаду, горіхів, диму, а також мокрої землі, грибів та трав.

Не-чай: різновиди напою на іншій основі

Сьогодні чаєм називають практично будь-яку траву чи рослину, яку заварюють для пиття. У тому числі є кілька популярних типів.

Ройбуш

Африканський напій з стебел та листя аспалатуса, низького колючого чагарника. Це напій без кофеїну, трохи солодкуватий та дуже трав’янистий на смак.

Мате

Напій з листя парагвайського дуба – трав’янистий, щільний, густий, з високим вмістом матеїну (той самий кофеїн).

Каркаде

Відвар квітів гібіскусу, нагадує компот. Має яскраво-червоний колір, кисло-солодкий смак, тонізує за рахунок високого вмісту вітаміну С, а не кофеїну.

Трав’яні 

Квітки ромашки та звіробою, чебрець, материнка, зелений базилік, листя малини та смородини – які тільки трави не годяться для напою! Список трав, які підходять для заварювання, ніколи не буде повним. Але все це, строго кажучи, особливий вид чаю , який називають відваром, або фіточаєм. І у різних зборів будуть різні корисні властивості !

Імбирні

Часто основу для відвару становить корінь імбиру з додаванням трав та ягід. Гострий, пряний, ароматний напій із протизапальним ефектом.

Фруктово-ягідні

А тут в основі напою підсушені цитрусові, яблука, ягоди (від барбарису до полуниці), сублімована слива, рідше порошок із сушених плодів.

Гречані

Заварюється не зі звичної нам гречки, татарської чорної гречки. Смак її ніжніший і м’якіший, ніж у гречки «на кашу». Родом цей напій із Китаю, і цінують його найбільше за користь для організму.

Сині

Тайський синій чай – напій з квітів кліторії трійчастої або тайської орхідеї. Квіти дають сильний пряний аромат і такий інтенсивний колір, що відвар спочатку здається непридатним для пиття. Однак він дуже корисний для нервової системи, благотворно впливає на шкіру та використовується у традиційній тайській медицині.

Звідки привозять королівський напій?

Китай

40% від частки чайного ринку у світі досі залишається за цією країною. Китайські чаї – це вірність традиціям, широкий вибір всіх шести видів напою та здебільшого жодних штучних добавок.

Читайте також:  Флисовая одежда и кросовки в магазине Specnaz

Японія 

Історично це друга у світі чайна держава. Найбільше тут цінують напівферментовані сорти . Лише мала частина йде на експорт, і зазвичай це сінча – зелений чай, приготовлений на пару.

Індія

1824 року британці таємно викрали з Китаю 500 чайних кущиків (власники технології нізащо не хотіли порушувати свою монополію). З того часу Індія — другий у світі експортер напою, що обожнюється. Найвідоміші види чорного чаю , які у нас на слуху (“асам”, “дарджилінг”, “дуарс”), це назви індійських регіонів.

Тайвань

Сюди кущі китайської камелії завезли 300 років тому, з того часу цей острів — справжній рай у лунці. Чайні плантації знаходяться у всіх регіонах країни.

Кенія

Плантації тут розміщуються на високогір’ї, на висоті до 2000 метрів. Виробляють переважно чорний та напівферментований сорти. Вважається, що саме кенійський чай — найміцніший у світі .

В’єтнам

Парадокс, але сучасне чайне виробництво у В’єтнамі не автентичне, а створене французами та за французькою системою (спадщина колоніальних часів). Основна частина плантацій знаходиться у провінції Єнбай на півночі країни. Тут широко виробляється, окрім інших, та найніжніший білий чай.

Шрі Ланка

Масштаби виробництва тут не такі великі, як в Індії та Кенії, зате є сорти, що не мають аналогів. Плантації розташовуються в горах на різних висотах, тому на одній території можуть виготовлятися чаї будь-яких смакових відтінків.

Індонезія

Батько індонезійської чайної культури – індійський асам. Вирощують його на Яві та Суматрі, напій виходить з м’яким та ніжним смаком (не таким гострим та інтенсивним, як, наприклад, у Кенії). Індонезійська сировина часто входить до складу гурманських купажів.

Іран 

Тут чай стали пити у XV столітті і особливо полюбили зрілі та ферментовані сорти . Власне виробництво налагодилося лише у XX столітті.

Аргентина 

Тут, окрім звичних сортів, активно виробляють мате, який так улюблений шанувальниками здорового харчування.

Туреччина

Гідний виробник, щоправда, мало працює на експорт. У Туреччині популярний чайний порошок, які ми помилково вважаємо неякісним (насправді це просто спосіб обробки листа).

Різні способи обробки листа

  1. крупнолистовий: із цільного або крупно нарізаного листя;
  2. середньолистовий: з нарізаного листя;
  3. дрібнолистовий: листя нарізається дрібно;
  4. пил: лист ніби стертий у порошок.
Читайте також:  Особливості використання природних матеріалів у дизайні інтер'єру

Що ми заварюємо? Формати продукту із чайного листа

Порошковий

Виглядає як трохи підфарбована пудра (класичний приклад – матчу). При заварюванні потрібно збивати його віночком або капучинатором, а в самому напої має бути рівномірна завись.

Розсипний

Найзвичніший формат: окреме листя або його частини. Найзручніше заварювати їх у френч-пресі, щоб чайки не напросилися в чашку.

Пов’язаний

По суті, той же розсипний, просто декоративно оформлений: коли листя збирають у пучок, щоб при заварюванні вони розкрилися і утворили «квітку» . Дуже медитативне заняття: стежити за тим, як у заварнику з кульки або пучка виходить гарна хризантема.

Пресований

Своєрідні брикети зі стисненого, спресованого чайного листя. Часто в такому вигляді продається пуер , і тоді порцію для заварювання доводиться відколювати мало не зубилом, як пармезан.

Пакетований

Експрес-варіант для кава-брейків та поїздок: пірамідки, капсули, стіки, пакетики — і хоча він трохи поступається за смаком розсипному чаю, не треба думати, що умовний «Грінфілд» завжди програє як. Він може бути також дуже і дуже гарний !

Екстрактний

Це швидше сироп з додаванням трав: ароматну рідину наливають відразу в гарячу воду. Такий напій важко назвати повністю натуральним: майже завжди в ньому є консерванти та штучні добавки.

Комковий

І розсипний, і водночас пресований. У такому форматі можна зустріти пуер та деякі види зеленого чаю .

Різновиди чаю за наявності добавок 

З натуральними добавками

Наприклад, ферментований чайний лист із висушеним чебрецем або ягодами журавлини. Або гібіскус із шипшиною та цукатами. Зустрічається і з шоколадом, і з будь-якими прянощами (кориця, гвоздика), і зі шматочками стиглого манго.

З ароматизаторами

Його вже не можна назвати натуральним, але смак його набагато інтенсивніший. Ароматизатори не те щоб шкідливі: їх виготовляють у Європі з повним дотриманням усіх вимог безпеки.

Змішані

Найпоширеніший тип, коли до чаю додаються натуральні інгредієнти і штучні ароматизатори.