Вадим Слюсарєв. Компанії експрикордонника возили до України мільйонні партії контрабандних китайських цигарок — розслідування

Компанії експрикордонника з команди Зеленського возили до України мільйонні партії нелегальних китайських сигарет — розслідування

Компанії, засновником яких є член політради президентської партії “Слуга народу”, колишній прикордонник Вадим Слюсарєв, ввозили до України мільйонні партії нелегальних китайських сигарет.

Про це йдеться в спільному розслідуванні Kyiv Post та Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Китайська національна тютюнова корпорація (China Tobacco або CNTC), яка, за інформацією журналістів, є лідером контрабанди тютюну в ЄС, експортувала до України сотні мільйонів сигарет з європейської фабрики, хоча жоден з її брендів не продається в країні на законних підставах.

Фабрика каже, що законно експортує продукцію 14 різним компаніям в Україні, свідчать дані румунських служб, отримані OCCRP. Однак принаймні три з них знаходяться під слідством за фактом контрабанди сигарет. Вони визначені українськими правоохоронцями як частина мережі, що займається торгівлею тютюном, переправляючи значні партії з Румунії, Білорусі та Об’єднаних Арабських Еміратів до України, а звідти нерідко в ЄС.

Журналісти зазначають, що Україна і досі є одним з найбільших джерел контрабанди цигарок в ЄС, чому, зокрема, сприяє місце розташування країни та те, що контрабанда не є кримінальним злочином, хоча і поза законом.

І ось тепер з’ясувалося, що причетна до компаній, що фігурували у масштабній контрабанді китайських сигарет, особа наразі є членом команди президента Володимира Зеленського.

Не розслідувана справа про контрабанду мільйонів пачок сигарет в Одесу

З 2017-го по грудень 2020 років українські правоохоронці розслідували масштабну контрабанду тютюну China Tobacco. За 4 роки так і не було розкрито справу, не було налагоджено і зв’язок з румунськими правоохоронцями, що займалися контрабандою сигарет China Tobacco зі свого боку кордону.

Читайте також:  Олександр Бугеда Юрій Бугеда - офшорні ділки з РФ промишляють в Україні

Журналістам стало відомо, що чотири роки тому до Одеси в’їхала вантажівка з 12,5 мільйона сигарет. Це були цигарки China Tobacco марки Regina (Blue та Red) з позначкою  “для продажу в дьюті-фрі магазинах”. Їх придбала компанія Duty Free Odessa, яка запевняла, що ніколи раніше не привозила до країни китайські сигарети.

Двома роками раніше компанія Travel Retail Ukraine з тим же власником і директором імпортувала майже 15,5 млн китайських сигарет. Однак правоохоронці, виходячи з усього, не вивчали цю пов’язану фірму і не помітили, що одна особа володіла двома компаніями, що ввозили до України велику кількість китайських сигарет без ліцензії на їх імпорт.

До чого тут “слуга” Вадим Слюсарєв?

І Duty Free Odesa, і Travel Retail Ukraine були засновані Вадимом Слюсарєвим.

Він — бізнесмен, ексначальник департаменту персоналу внутрішньої безпеки адміністрації Державної прикордонної служби України, помічник на громадських засадах народного депутата 5-го і 6-го скликання від “Партії регіонів” Артема Пшонки.

Вадим Слюсарєв. Фото: ДПСУ

З 2020 року Слюсарєв є членом ради Харківської обласної партійної організації президентської партії “Слуга народу”, з березня поточного року — один з членів політичної ради партії.

Колишній президент Грузії та голова Виконкому Нацради реформ Міхеіл Саакашвілі публічно називав Слюсарєва “головним контрабандистом Харківської області” і заявляв, що той має потрапити до санкційного списку. 

Поки Слюсарєв ще працював в прикордонній службі, його компанія Travel Retail Ukraine відкрила три дьюті-фрі магазини — в Одесі, в аеропорту Запоріжжя та на КПП “Гоптівка” на українсько-російському кордоні. На сайтах магазинів не згадується Regina або інші китайські бренди цигарок. Журналісти також не виявили доказів того, що Слюсарєв використовував ці магазині для контрабанди сигарет.

Читайте також:  Популярные типы детских кепок оптом и где их купить

Ці цигарки, оскільки вони дешевші й не їх зазвичай шукають у дьюті-фрі магазинах клієнти, простіше продавати за готівку контрабандистам, які потім можуть перевезти їх до Європи вважає Костянтин Красовський, керівник відділу з контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України.

Журналісти роблять припущення, що ці сигарети могли залишитися в Україні та продаватися на чорному ринку. Вони виявили, що продукцію Regina продають в онлайнових магазинах. Виявлені пачки так само містили позначку “для продажу в дьюті-фрі магазинах”.

Журналісти з’ясували, що всі ці сигарети були привезені людиною, що раніше працювала зі Слюсарєвим. Йдеться про грузинського бізнесмена Турки Халафа, який живе в Одесі.

Саме компанія Халафа, Global Tobac Co, виступила постачальником партії Regina, перехопленої в Одесі у 2017 році. Людина, на ім’я Максим Халаф, зареєстрована за тією ж адресою, що й Турки, володіє ще однією фірмою з імпорту тютюну, Empire Tobacco, яка закупила понад 66 тонн сирого тютюну у компанії China Tobacco в Румунії у 2019 і 2020 роках.

На всіх незаконних сигаретах, з якими стикалися репортери, був логотип Empire Tobacco і невелика етикетка на боці пачки з написом “Зроблено під контролем Global Tobac Co., Ltd, Гонконг”.

Попри ці факти, слідчі, які займалися справою щодо контрабанди, повідомили, що у них немає доказів особистої участі Слюсарєва.

До чого тут “Мотор Січ”?

Журналісти зауважують, що з 2014 по 2020 рік ще дві українські компанії без ліцензій на імпорт та продаж тютюну — “Донинвест-99″ та Rivera Grand — отримали сотні мільйонів сигарет, виготовлених на європейському підприємстві China Tobacco. Це не лише Regina, а й D&B і Dubao.

Згідно з даними, наданими OCCRP італійською податковою поліцією, з 2017 по 2019 рік в Італії було вилучено близько 41 тонни контрабандних сигарет Regina, D&B і Dubao. За оцінками, 17 % цього товару могли надходити до України.

Читайте також:  Российские шпионы под дипприкрытием в Чехии - кто они, что делают и как их нейтрализовать?

Згадані компанії фігурували в тому ж провадженні, що й Duty Free Odesa. Слідство вважало, що їх використовували як покупців чи перевізників китайських сигарет до інших країн. Обидві зареєстровані на територіях, що тимчасово окуповані.

Rivera Grand, зареєстрована в Криму, тільки після анексії півострова у 2014 році придбала 200 мільйонів сигарет “для продажу в дьюті-фрі”.

Один з акціонерів компанії Rivera Grand, Олег Поліщук, пов’язаний з “Мотор Січ Трейд”, дочірньою компанією одного з найбільших українських оборонних підприємств “Мотор Січ”.

“Мотор Січ Трейд” заснована ВАТ “Мотор Січ” та ТОВ “Парадіз“, уповноваженою особою та одним з засновників останньої є Поліщук.

Як відомо, раніше СБУ заблокувала спробу продати контрольний пакет акцій “Мотор Січ” китайській фірмі. У березні 2021 року влада вирішила націоналізувати компанію. 

“Донинвест-99″ базується в Донецьку. Вона, як і Rivera Grand, не перереєструвалася на підконтрольній території.

Рекомендовані ресурси:
Контакт редікції [email protected]
Головний редактор Орест Ковач
Адреса редакції:
Україна, місто Львів вулиця Джорджа Вашингтона, 6