Раніше нинішніх «Слуг Баканова» називали «Службою Брелоків України» за несамовиту любов до пошуку аматорських відеокамер і диктофонів, схованих у брелоках, ручках чи муляжах автоключів – із наступними затриманнями власників та гордовитим публічним звітуванням про боротьбу зі шпигунами й диверсантами. Але це було до війни. Сьогодні ледь не поголовно маючи посвідчення учасника бойових дій, діти лейтенанта Баканова займаються головною проблемою воюючої країни – пошуком «лівих» розеток і майнінґових ферм. І радо публічно звітують про свою звитягу.
На початку липня всі місцеві та всеукраїнські ЗМІ розтиражували, посилаючись на прес-службу контори Баканова, новину: «СБУ викрила найбільшу криптоферму в Україні: майже 5 тис. комп’ютерів «майнили» гроші на Вінницяобленерго». Та згодом все в цьому заголовку виявилось, як в анекдоті про Рабиновича, який за чутками виграв в лотерею мільйон доларів, а, насправді, програв у карти 10 гривень.
У СБУ зачухались біткоїни
Перше запитання – і головне – а яким боком до майнінґу криптовалюти Служби безпеки України? Хіба майнити в Україні заборонено? – Ні. То, може, майнінґ є загрозою нацбезпеці? На думку лейтенанта Баканова – мабуть, так.
Звичайно, і відомство тоді ще Авакова не пасе задніх. Власне, подібними справами й мали б займатись поліцаї, а не чекісти. От, наприклад, наприкінці весни цього ж року в президентському Кривому Розі поліцейські викрили «злісних майнерів». «Для мінімізації власних витрат під час майнінгу зловмисники здійснювали незаконні підключення до електромереж, у тому числі комунальних», – кажуть у поліції. Під час обшуку в підвальному приміщенні правоохоронці виявили «7 майнінг-ферм з 55 відеокартами та материнські плати, ноутбук адміна та 12 блоків живлення, за допомогою яких здійснювалося генерування». Кримінальне провадження зареєстрували за частиною 3 статті 190 ККУ (шахрайство).
Про ще один випадок відзвітували знову-таки поліцейські, цього разу «кіберкопи». У селі Новосілки Вишгородського району Київщини «невідомі незаконно підключили майнінгову ферму до трансформатору, таким чином викрадаючи електроенергію». Провадження цього разу зареєстрували за частиною 2 статті 188-1 ККУ (Викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання). «Невідомі майнери» натирили електрики на півмільйона гривень.
А ось за справу взялась СБУ. На початку червня СБУ накрила майнерів, які підключили своє обладнання до однієї з трансформаторних будок на Дніпропетровщині. Збитки оцінили в два мільйони гривень за три місяці. Також «у ході обшуків правоохоронці вилучили: понад 350 одиниць обладнання для генерації криптовалют; спеціалізовану техніку для втручання в мережу автоматизованого обліку електроенергії». Тут провадження відкрили за вже згаданою статтею 188-1 ККУ, додали ще й статтю 361 (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку).
Другого липня 2021 року СБУ «накриває» і майнерів на Чернігівщині. Тоді загрозу нацбезпеці пояснювали тим, що майнери підключились до лінії, через яку «отримують електропостачання Ніжинська станція швидкої медичної допомоги, Ніжинводоканал та інші підприємства й установи». Тут за два місяці нарахували три мільйони збитків. «У ході обшуку правоохоронці вилучили понад 150 одиниць обладнання для генерації криптовалют та спеціалізовану техніку для втручання в мережу автоматизованого обліку електроенергії».
Аналогічні «набіги» влаштували в Запоріжжі, на Західній Україні та в багатьох місцях. Та що там будка – ще не забули, як влітку 2019 року прокотився скандал про майнінґ криптовалюти на Південноукраїнській АЕС.
Скандальний випадок був і на Миколаївщині. Тоді «викритого» майнера, який також поцуплював електроенергію, просто відлупцювали у райвідділку, де до фізичної розправи долучились начальнику відділення, оперуповноважений і начальник сектору кримінальної поліції, а також курсант Національної академії внутрішніх справ. Попсуй-майнера мало того, що побили, так ще й поліцаї забрали собі конфісковане обладнання. Згодом апаратуру знайшли вдома у інспектора Миколаївської поліції.
Але… Ледь не щоразу «фахівці» із прес-служб силовиків кажуть про «незаконний майнінґ». І при цьому лінуються відкрити бодай гугл і пошукати, що, наприклад, корпорація ESET, яка спеціалізується на антивірусних програмах, визначає як «незаконний майнінґ». «Незаконний майнінг використовує потенційно небажаний або шкідливий код, який призначений для споживання обчислювальної потужності певного пристрою з метою прихованого майнінґу. При цьому дії зловмисників приховуються або виконуються у фоновому режимі без отримання згоди користувача або адміністратора», – пишуть фахівці. І це зовсім не крадіжки електроенергії.
Та повернімось до Вінниці. Місцева «контора» три роки назад вже голосно «обробилась» на всю країну, коли провела «маски-шоу» в офісі компанії Letyshops. Як розповідає керівник кешбек-компанії: «До нас прийшли зі статтями про наркотики, з якоюсь маячнею. Історія набула розголосу і, напевно, тому від нас швидко відчепились. Раз викликали на допит у Києві, а згодом – тиша. Поступово повертали телефон дружини, якісь документи, мій ноутбук, телефон. Ще якісь ноутбуки у них лежать. Більше постраждали нерви. Також у нас зірвалося кілька контрактів із великими гравцями – їхні служби безпеки закривали переговори». І жодних вибачень чи тим паче, проваджень за незаконні дії.
Можна пригадати, як «обробились» місцеві чекісти, влаштувавши обшуки у компаніях, пов’язаних із екс-віце-прем’єром Кістіоном, у інших приватних прокладках комунальних підприємств. Ці гучні справи на обшуках, по суті, і завершились. Той мізер, що дійшов до суду, просто був розірваний адвокатами на дрантя. Тож – подумали собі вінницькі чекісти – якщо «накривати ферму», то найбільшу…
Для повноти картини просто процитуємо ледь не повністю повідомлення Управління СБУ у Вінницькій області від 8 липня 2021 року. Це того вартує:
«СБУ викрила і задокументувала незаконний відбір великих обсягів електричної енергії у Вінниці. Зловмисники майнили криптовалюту безпосередньо в одному із колишніх приміщень АТ «Вінницяобленерго». Наразі це найбільша підпільна криптоферма, яку виявляли українські правоохоронці: вилучено майже 5 тис. одиниць комп’ютерної техніки.
Співробітники СБУ встановили, що незаконну криптоферму створили мешканці Києва та Вінниці. Вони використовували одне із колишніх складських приміщень АТ «Вінницяобленерго», що знаходиться на проммайданчику товариства.
Зловмисники незаконно відбирали електричну енергію з мереж АТ «Вінницяобленерго». Щоб приховати свою діяльність, вони використовували умовні засоби обліку споживання електричної енергії.
За попередніми висновками фахівців, щомісячна сума збитків від такої діяльності може становити від 5 до 7 млн грн. При цьому незаконний відбір електроенергії міг призвести до глобальніших наслідків – без світла могли залишитися цілі квартали Вінниці.
Правоохоронцями зареєстровано кримінальне провадження за ч. 2 ст. 188-1 (викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання) КК України.
У ході санкціонованих обшуків за місцем функціонування ферми та за адресами проживання фігурантів було вилучено:
• 3800 ігрових приставок;
• понад 500 відеокарт;
• 50 процесорів;
• чорнову документацію щодо обліку споживання електроенергії;
• блокноти, телефони, флеш-накопичувачі.
Наразі тривають оперативно-слідчі дії для встановлення повного кола осіб, причетних до протиправної діяльності, у тому числі причетності посадових осіб АТ «Вінницяобленерго».
Тупі чи ще тупіші?
За кілька днів після «викриття» СБУ стала посміховиськом для всього світу. Без перебільшень. Про недолугість «служок Баканова» розповідали навіть закордонні блогери:
І писали тематичні сайти. Але це переважно сайти про ігри, технології. Гумористичні сайти, ті, які мали б звернути увагу на дурників, подію проігнорували. А дарма.
Перш за все, як виявилось наступного дня, СБУ розгромила й розтрощила не майнінґову ферму. Адже майнити на ігрових приставках гіпотетично можна, але це як ловити комарів волейбольною сіткою. СБУ віджало майже чотири тисячі ігрових приставок «плейстейшн 4». Такі потужні та розумні спеціалісти, які працюють в СБУ мали б знати, що на приставках не майнять, а займаються прокачкою персонажів в іграх без людей, за допомогою нейромережі. Можливо, це трохи неетично та порушує умови договору з розробникам ігор, але для Кримінального кодексу України то не злочин кримінальний, тим паче не справа держбезпеки. А хоч би і майнінґом займались – це також не злочин. І не загроза держбезпеці.
Правнуки Дзержинського не відрізнили трафік у онлайн-іграх від трафіку майнерів. Або й не пробували розрізнити. Побігли за своїми колегами з інших областей на запах криптовалюти – і спіймали облизня.
Найбільше дісталось у цій ситуацію «Вінницяобленерго», власності Костянтина Григоришина та Петра Порошенка (тут екс-президент міноритарій). Хоча, як виявилось, обладнання належало компанії ММІ Engineering, власником якої є фірма Zafar Technology (Об’єднані Арабські Емірати). Власне, ММІ орендувала приміщення в місцевої фірми «Альфа Енерджи».
Аби не вдаватись у технічні подробиці, просто скажемо, що MMI «тренували» на «приставках», як це роблять і десятки інших компаній по Україні, штучний інтелект. Фактично, робот грав замість людини і заробляв ігрові бонуси. Такий товар користується попитом у любителів ігор. Так, звичайно, є запитання про податки, адже офіційно такі товари продавати й купляти не можуть. Але це питання до податкової та законодавців. Зрештою, «Нафтогаз», «Укрзалізниця», «Укрпошта» та ще чимало підприємств показують або малі прибутки, або взагалі збитковість. І це мало турбує СБУ.
Як мало турбувало і те, що Печерський райсуд Києва (чомусь саме він останніми роками неодноразово вирішував долю вінницьких підприємств) видав дозвіл про обшук у зв’язку з розслідуванням дій службових осіб компанії «Альфа Енерджі». І саме «альфу» підозрювали в незаконному майнінґу. Компанія ММІ Engineering в документах на обшук не згадується. Однак вилучено було саме обладнання ММІ Engineering.
І що цікаво. Просять слідчі поліції «за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора», а обшук проводить чомусь СБУ. Все просто. Чекісти – ті ж поліцаї, тільки понтів більше і більш жадібні. А ще цікавіше, що Печерський районний суд взагалі не давав дозволу слідчим вилучати обладнання.
Отже, увірвалась СБУ в приміщення «Альфа енерджі» по вулиці Енергетичній, 6а у Вінниці. Не в будівлю через дорогу, де знаходиться кондитерська фабрика і молокозавод п’ятого Гетьмана, яке за кадастровою мапою має взагалі сільську «прописку», хоч і знаходиться у місті. Не на паралельну вулицю, де місцева влада й ТРЦ понапрописували десятки фіктивних ТОВ, які формально правдами й неправдами володіють чималою кількістю землі у Вінниці. Ні, цього діти лейтенанта Баканова не бачать. Вони йдуть на запах «битків».
ММІ уклала договір на оренду приміщення по вул. Енергетична, 6А, в якому і проходив обшук. Це колишнє приміщення «Вінницяобленерго», яке належить зараз компанії «Альфа Енерджі». Колишнє. Тобто, повертаючись до цитованого повідомлення СБУ, накрили не майнінґ-ферму і не в приміщенні «Вінницяобленерго»… Так, що ж далі?
Адвокат ММІ Максим Бойко каже, що його клієнти уклали договори з АТ «Вінницяобленерго» та ТОВ «Енер Вінниця» на поставку електроенергії. Компанія платить за рахунками за комерційним тарифом згідно показань лічильників. І до того ж надає копії цих договорів та рахунки. Але про це згодом, адже і там не без нюансів. Та все ж ці документи є. За ними тільки за останній місяць ММІ сплатила понад 300 тисяч гривень за спожиту електроенергію.
А от чого немає, як ми бачимо з того ж звіту про звитягу СБУ, так це будь-якого обладнання для крадіжки електроенергії в обхід лічильників. Тобто, дроти йдуть на лічильник, звідти – на «ферму». Тим не менш, хоч СБУ і збудилась по 188-1 КК України, при цьому не вилучила нічого, що могло б довести факт крадіжки. Але інше обладнання чекісти вилучають – віджали усе, що бачили. Якби в приміщенні були секс-іграшки та горішки – і те б забрали. При чому, вартість вилученого обладнання складає близько 30 млн грн. Мільйон доларів. Не нагрілись, то хоч продадуть, бідосі.
Ще більшою брехнею чекістів виглядає «сума збитків», які вони нарахували (5-7 мільйонів гривень щомісячно). Очевидно, що замість уроків арифметики, майбутні баканівці ходили на гоп-стоп. Інакше такі безглузді цифри вони б не намалювали. Тим паче, що для «Вінницяобленерго» такі вигадки стали подарунком. Цей аргумент СБУ розбив вщент гендиректор підприємства Андрій Поліщук: «Сім мільйонів гривень ділимо на середньозважений тариф — це 3,5-4 грн за кіловат, і отримаємо, що «ферма» мала красти 2 мільйона 212 тисяч кіловат*годин. Щоб споживати такі обсяги 24 години на добу, сім днів на тиждень, повний місяць, потужність трансформаторної підстанції мала б бути трохи більше 2 МВт. Це як у сталево-металургійного цеху. Але там стояла підстанція, що максимум могла пропустити 920 кіловат потужності. Технологічно, вкрасти 7 мільйонів гривень на місяць в мережах обленерго, неможливо. Це я офіційно заявляю».
Понад те, СБУ ще за добу до обшуку знала про марність розгрому майна фірми ММІ. Принаймні, так виходить із допису вінницьких енергетиків: «На територіях прилеглих до АТ «Вінницяобленерго» 7 липня проводилися слідчі дії. Фахівці нашої компанії разом з представниками управління Держенергонагляд у Вінницькій області були залучені у якості експертів. У ході обстеження представниками контролюючого органу не було виявлено жодних фактів крадіжок електричної енергії. Тому інформація щодо багатомільйонних крадіжок електроенергії не відповідає дійсності».
Власне, «загадковим чином» цей документ розійшовся по ЗМІ:
Щоправда, пан Голєв вказує адресу Енергетична, 5, а не 6 чи 6а, але в тих краях й Аваков ногу зломить. Власне, це було для того й потрібно свого часу спритникам, які хотіли щось приховати чи заплутати. За адресою Енергетична, 5 знаходиться ТОВ «Подільський енергоконсалтинг», або завод Kness, який виготовляє сонячні панелі та інше електричне устаткування і, по суті, створює головного конкурента для григоришино-порошенківського «Вінницяобленерго», близьке до керівництва міста «Вінницяенерго».
Виходить, що ледь не все, що понаписували у тому прес-релізі СБУвці – брехня. Принаймні, жодних коментарів понад цю писульку у вінницькій СБУ не дають. Чекають…
То крадіжки електроенергії не було? Жодних правових підстав ані для кримінального розслідування, ані для обшуку, ані для вилучення – не було? Отож, до лейтенанта Баканова за такий «зальот» мало б бути чимало запитань. Зокрема, ще й – до чого тут СБУ? Навіщо забрали обладнання, яке не стосувалось крадіжки електроенергії? Що буде далі з приставками, відеокартами, комп’ютерами, на яких платформах чи у яких чекістів вдома вони випливуть? Що заважає завтра прийти СБУ до будь-кого і влаштувати подібний злочин?
Та не менше питань і до «Вінницяобленерго».
Енергетичні клоунади
Як тільки СБУ оприлюднила інформацію, почалась хвиля. І не проти «злісних майнерів», а проти «Вінницяобленерго». Саме їм приписали «ферму» та крадіжку електроенергії. ГО «Центурія» (раніше – Нацдружини та інші праві) провели пікет біля «Вінницяобленерго» 13 липня. Вони звинуватили гендиректора Поліщука в змові з організаторами «незаконного майнінґу».
Зовсім дивним чином «випадково» в той самий час повз пікет проходив радник жмеринського мера, депутат облради від «Стратегії» Гройсмана та колишній депутат облради й колега Поліщука по фракції БПП Олег Легеза. Він визвався бути перемовником між «народом» і «енерго».
Згодом на сторінці місцевої ГО «Гідність нації» опублікували «розповідь айтішника» про те, що «на консолях і майнили, і здобували ігрові цінності». Звичайно, такі відео – повна нісенітниця, аби не одне «але». Зрозуміло, що прямі висновки робити з цього не можна, але не відзначити те, що голова «гідності» називає екс-генерала СБУ «справжнім надійним другом» ми не можемо:
Інша сторона, «Вінницяобленерго» також не стала пасти задніх. Для початку – інформаційна «відповідь». Наприклад, із незрозумілих сторінок у соцмережах, типу «огляд іноземних ЗМІ». Але і звідти стирчать вуха попсуй-піарників. Адже це – сторінка екс-регіоналівської ГО «Україна-Польща-Німеччина», очільник якої зараз працює радником гендиректора «Вінницяобленерго» Андрія Поліщука.
Згодом «журналісти» місцевого «Дорожнього контролю» (цікаво було б почитати їхні статті, та на жаль, таке навіть СБУ не знайде) оприлюднили «відповідь на запит», де і зазначили, що між ТОВ «Енера-Вінниця» (дочка «Вінницяобленерго») та «Альфа-Енерджі» та ММІ існує договір і не існує заборгованості. Цікаво навіть не те, що таку інформацію взагалі надали. Бо звичайним активістам чи навіть журналістам доводиться ледь не до суду звертатись, щоб отримати подібну інформацію. Погляньте на дати – у п’ятницю, 9 липня, запит надіслали, а понеділок, 12 липня, вже була відповідь. Аби «Енера» дійсно на все б так відповідала і робила все з такою швидкістю…
Тепер стосовно приміщення. І тут, як виявилось, є нюанс. Товариство «Альфа Енерджі» володіє двома об’єктами — Енергетична, 6 та Енергетична, 6А. Керівник компанії – Сергій Мазніченко. І як виявилось, він – друг і кум Андрія Поліщука. Та й останній цього не приховує: «Два чи три роки тому я особисто поїхав до акціонерів нашої компанії. В нас є досить багато великих баз, але відбувається оптимізація, менше потрібно площ, механізмів. Площі пустували. Я попросив акціонерів за ціною по експертній оцінці продати базу моїм друзям. Вони є засновниками «Альфа Енерджі».
Але якось дивно пан Поліщук не говорить, що навіть згідно з тими документами, які активісти з його сторони нашвидко опублікували, «Вінницяобленерго» належить 27/50, а фірмі кума Поліщука – 23/50 від загальної площі. Тому однозначно казати, що саме це приміщення було за «Альфою», поки не варто.
А саме приміщення, де були обшуки, як виявилось, не арештоване. Кум Поліщука Мазніченко сказав журналістам, що правоохорнці повідомили його фірмі, що вони «не проходять у справі», а тому можуть використовувати приміщення й надалі. Виходить, зараз СБУ заявило «Афльфа-Енерджі», на яких Печерський суд і виписував ухвалу про те, що вони не є фігурантами провадження? Як цікаво…
Та найбільший «підгін» СБУ отримала від НКРЕКП. Нацрегулятор після обшуків заявив, що в діях «Вінницяобленерго» є ознаки штучного зростання обсягів витрат електроенергії для збільшення тарифів. Як заявили у Комісії, при 100% фінансуванні інвестпрограм спостерігається аномальна динаміка росту фактичних витрат електроенергії в мережах обленерго у 2018-2019 роках — на 35%, порівняно з 2017 роком. І приписана СБУ «крадіжка» у 5-7 мільйонів на місяць, начебто, співрозмірна з обсягом необґрунтованих витрат в мережах обленерго. НКРЕ пояснила, що ці витрати були включені в тариф для споживачів, у результаті чого тариф піднявся на 30%.
Чому Регулятор, мов біс у грішну душу, так вчепився за повідомлення СБУ? Невже баканівці так вміють натискати на мозолі НКРЕКП? Та ні, все значно простіше. Тим паче, що свою діяльність ММІ розпочала тільки рік назад, у 2020 році, а в 2018-2019 роках за неї взагалі не було мови. Просто Комісія нещодавно з тріском програла суд. Саме напередодні обшуку, 22 червня, Сьомий апеляційний адміністративний суд Вінниці, розглянувши апеляційну скаргу Регулятора, залишив без змін судове рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року, яким було скасовано постанову НКРЕКП про визначення розміру прогнозованих технологічних витрат електроенергії на 2020 рік для АТ «Вінницяобленерго». Власне, до таких спроб перерахувати тарифи за розподілом електроенергії через позови до суду вдавалися й інші підприємства групи Григоришина «Енергетичний стандарт» – і всі вигравали. От у НКРЕКП і з’явився привід, чим вони й скористались.
Тут, мабуть, варто Регулятору б підказати перевірити систему обліку електроенергії на вінницькому «Олієжирі», який належить громадянину Росії, чи на інших ще поки діючих промислових підприємствах, але вони як СБУ – йдуть напролом і працюють з тим, що випадок дасть.
Тим не менше, «Вінницяобленерго» і це використала під себе. Підприємство опублікувало відкритий лист до Регулятора, в якому наголошує на відсутності факту «крадіжки електроенергії» та «збитків на 5-7 млн грн». Тоді як Інформацію НКРЕКП про «штучні завищення обсягів витрат електроенергії протягом 2018-2019 років» називають такою, що не підтвердилась.
Тепер згадаємо слова гендиректора «енерго» Андрія Поліщука, коли він розраховував можливість викрадення на 5-7 мільйонів на місяць. Він каже про «середньозважений тариф — це 3,5-4 грн за кіловат». А тепер подивимось на платіжки, які активісти швидесенько опублікували і розкидали в ЗМІ.
Коли всі підприємці і всі бюджетні заклади Вінниці платять 3,75 грн за 1 кВТ, ця «не пов’язана» з «Вінницяобленерго» фірма платить менше. За свої 88400 кВт ММІ мало б сплатити понад 330 тисяч гривень. Проте, як ми бачимо у платіжках, ця сума є значно меншою. А отже, не факт, що платили вони «Вінницяобленерго» по повному тарифу, без преференцій. Але знов-таки, це не питання СБУ, чи не так?
Здавалось би, дві серйозні організації, але одна із них відверто бреше. А інша – виправдовується. Та очевидно інше. Інвестняні Баканова вкотре просто розвалили людям бізнес. І якщо ціною для вже згаданих Letyshops були зіпсовані нерви, то у випадку ММІ зійшло на пси все.
В ухвалі Печерського райсуду йдеться, зокрема, про те, що «за межами митної території України було придбано обладнання та поза митним контролем переміщено на митну територію України». Знаючи, хто зараз контролює контрабанду, можливо, наявність під час слідчих дії СБУ була обумовлена тим, щоб не «вийти на своїх»? Хто знає…
Ви маєте увійти, щоб оприлюднити коментар.