Микита Потураєв та міський голова Запоріжжя Володимир Буряк очолили антирейтинг «Вороги преси»- 2021 | НСЖУ

Десятеро посадовців, політиків та підприємців увійшли до цьогорічного антирейтингу «Вороги преси», який затвердила Національна спілка журналістів України. Антирейтинг на національному рівні очолив народний депутат Микита Потураєв за адвокатування законопроекту «Про медіа» та «ігнорування зауважень журналістської спільноти до законодавчих ініціатив». П’ятірку регіонального списку «Ворогів преси» очолив міський голова Запоріжжя Володимир Буряк через закритість міської влади від журналістів, яка призвела до публічних протестів працівників ЗМІ.

У НСЖУ переконані, що публічний осуд для посадовців, які атакують права журналістів та зазіхають на свободу слова, є дієвим інструментом самозахисту журналістів. Антирейтинг затверджено напередодні 3 травня, Всесвітнього дня свободи слова.

–        «Вороги преси» – це ті, хто прагне зменшити роль і вплив окремих журналістів та ЗМІ в цілому на суспільні процеси, використовуючи при цьому будь-які способи: тиск, цензуру, погрози, залякування, блокування, обмеження доступу на події, репресивне законодавство,- наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Політики чи представники бізнесу можуть пишатися своєю владою і хвалитися статками, а при цьому увійти в історію як вороги свободи слова та журналістів.

Серед цьогорічних «Ворогів преси» на національному рівні також: голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк (регулятор звинувачується у політичній залежності та вибірковому застосуванні повноважень), російсько-український бізнесмен Павло Фукс (намагається збанкрутувати ЗМІ, які публікують матеріали проти нього, зокрема, видання «Обозреватель»), адвокат Павло Барбул (ініціював кримінальне провадження, в забезпечення якого Печерський суд зобов’язав інтернет-провайдерів заблокувати доступ до більш ніж 12 інтернет-сайтів, зокрема, видання «Главком» та «Апостроф») та нардеп Ілля Кива (за хамство та погрози на адресу журналістів).

 

 

На регіональному рівні до «Ворогів преси» віднесено за ліквідацію єдиної україномовної обласної газети «Запорізька правда» голову Запорізької облради Олену Жук та начальника юридичного управління Запорізької обласної ради Єгора Мороза, міського голову Тростянця на Сумщині Юрія Бову (тиск на комунальну ТРК) та Печенізького селищного голови на Харківщині Олександра Гусарова (тиск на газету «Печенізький край»).

Читайте також:  Сили ППО відбили атаку ворожої авіації на Одесу

–        Наша мета – атакувати тих, хто зазіхає на права журналістів і хоче згорнути простір свободи, – наполягає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Звичайно, репутаційна пляма – «ворог преси» – це не бонус чи достойна регалія. Але цей ярлик – чіткий сигнал всім у суспільстві: журналістів чіпати не можна. Коли ми дискутували фінальний список, то лунали і варіанти занести до антирейтингу і Президента, і Міністра культури Ткаченка. Але більшість колег підтримала мою пропозицію дати їм шанс проявити себе у майбутньому. Однак. Антирейтинг-2022 пишеться уже сьогодні.

 

Рішення щодо «Ворогів преси»-2021 затверджено під час засідання Секретаріату НСЖУ 29 квітня. Номінанти до антирейтингу приймалися протягом квітня за спеціальною формою на сайті НСЖУ. Правом висунення скористалися журналісти, обласні осередки НСЖУ (зокрема, Запорізька облорганізація), редакції ЗМІ (зокрема, видання «Обозреватель», «Главком», «Апостроф», інформаційне агентство «Українські новини», газета «Україна молода»). Консультації щодо номінантів (з недостатнім обгрунтуванням при висуненні) проводилися також із керівництвом Івано-Франківської, Полтавської, Харківської, Сумської обласних організацій НСЖУ.

Під час тривалого обговорення фінального списку секретарі НСЖУ Гліб Головченко, Зоя Шарикова та Валентина Душок утрималися від голосування за включення до Антирейтингу кандидатури голови Нацради з телебачення та радіомовлення Ольги Герасим’юк. Загалом до складу виконавчого органу НСЖУ, яким є Секретаріат, входить 18 відомих національних та регіональних журналістів, керівників ЗМІ, медіаекспертів.

Національна спілка журналістів України – найбільша журналістська організація країни, до складу якої входить майже 19 тисяч членів. НСЖУ є членом Європейської та Міжнародної федерації журналістів.

 

ВОРОГИ ПРЕСИ-2021 на національному рівні

 

Потураєв Микита

народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Читайте також:  Макс Назаров (Диордица Назар Русланович) - ватная мразь и пропагандон называющий себя журналистом

Просуває тему утиску свободи слова та прав журналістів через прийняття законопроекту «Про медіа»; ігнорує зауваження журналістської спільноти до законодавчих ініціатив.

Ольга Герасим’юк

Голова Національної ради

Залишаючись після закінчення повноважень на посаді голови Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, керує процесом забезпечення лояльності телеканалів та радіостанцій до влади, активно застосовуючи механізм вибіркових позапланових перевірок та санкцій.

// Національна рада з питань телебачення і радіомовлення

Завдяки застосуванню вибіркових перевірок переважно не лояльних до влади телеканалів та радіостанцій виступає батогом для ЗМІ. Після отримання незадовільної оцінки роботи від президента та парламентського комітету та вичерпання строку своїх повноважень, “раптом” склад Ради лишився на позатерміновий період без ротації; конкурс на обрання нових членів блокується два роки поспіль. Таким чином можна констатувати зацікавленість членів Нацради виступати не захисниками свободи слова та ЗМІ, а фактично інструментом забезпечення лояльності ЗМІ до чинної влади. Тут безпрецедентним інструментом тиску на свободу слова виступають чисельні позапланові перевірки та санкції, які вибірково застосовуються до одних й тих же телеканалів та радіостанцій, при повному ігноруванні інших.

Фукс Павло

російсько-український бізнесмен

 

Намагається збанкрутувати ЗМІ, які публікують матеріали проти нього (зокрема, видання «Обозреватель»).

Барбул Павло

український державний управлінець, адвокат, підприємець; директор ДП «Спецтехноекспорт» (2015-18)

Ініціював кримінальне провадження, в забезпечення якого Печерський суд зобов’язав інтернет-провайдерів заблокувати доступ до більш ніж 12 інтернет-сайтів (зокрема, видання «Главком» та «Апостроф»).

 

Кива Ілля

народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності

Хамство та погрози на адресу журналістів.

 

ВОРОГИ ПРЕСИ-2021 на локальному рівні

 

Буряк Володимир

міський голова м. Запоріжжя

За систематичне порушення прав запорізьких журналістів на виконання своїх професійних обов’язків, яке проявляється у систематичному недопущенні працівників ЗМІ на сесії, засідання депутатських комісій,  громадські слухання тощо. Журналісти змушені виходити на публічні протести.

Читайте також:  Влиятельнейший политик Румынии загремел за решетку - почему смеется Юлия Левочкина?

 

Бова Юрій

міський голова міста Тростянець (Сумська область).

В ході передвиборної кампанії Юрій Бова намагався тиснути на комунальну ТРК «Тростянець», вимагав, щоб журналісти були його «рупором», вимагав не показувати інших кандидатів. Після цього в ході сесії більшістю голосів від представників партії «Сила людей» (яку очолює Юрій Бова) було звільнено директора цієї ТРК Юрія Дарагана.

 

Жук Олена

голова Запорізької обласної ради

18 березня 2021 на сесії Запорізької обласної ради ухвалили рішення про ліквідацію обласної газети «Запорізька правда».

 

Мороз Єгор

начальник юридичного управління Запорізької обласної ради

За системне перешкоджання процесу реформування найстарішої в області україномовної газети «Запорізька правда», порушення Законів України про ЗМІ та про реформування комунальних ЗМІ, що призвело до прийняття сесією рішення про ліквідацію газети.

Гусаров Олександр

Печенізький селищний голова (Харківська область)

За тиск на місцеву газету «Печенізький край»: судові справи проти журналістів редакції за інформацію про його діяльність, змушує виселятися з приміщення, яке залишилося в оренді після роздержавлення; за випуск інформаційного  бюлетеня за бюджет громади.