Маніпулювання громадською думкою: Facebook заблокувала низку українських фейкових пабліків. Серед них ZNAJ.UA та POLITEKA

У компанії Facebook видалили 168 облікових записів, 149 сторінок і 79 груп, які поширювали фейки в українському сегменті соцмережі.

На просування фейкових акаунтів у Facebook та Instagram було витрачено близько $1,6 млн.

Про це йдеться в офіційному повідомленні Facebook Newsroom.

Як заявив глава політики кібербезпеки компанії Натаніель Глейхер, аналітики Facebook виявили дві окремі, не повʼязані між собою кампанії з поширення дезінформації в Іраку та Україні.

«Ми не знайшли жодних посилань між видаленими нами кампаніями, але вони створили мережі облікових записів, щоб ввести в оману інших про те, ким вони були та чим займалися», — йдеться в повідомленні Facebook.

За даними аналітиків Facebook в Україні організатори фейкових акаунтів використовували підроблені облікові записи для управління групами та сторінками, деякі з яких з часом змінювали свої імена.

«Ботоферми» використовували для поширення контенту та залучення людей на позаплатформові сайти, які маскувалися під новинні ЗМІ. У Facebook припускають, що діяльність фейкових акаунтів може бути повʼязана з української PR-компанією Pragmatico. Серед заблокованих виявилися сторінки онлайн-видань Znaj.ua, Politeka, Hyser.

«4,2 мільйона облікових записів підписались на одну або кілька сторінок, і близько 401 тис. облікових записів приєдналися хоча б до однієї з цих груп. Ми визначили ці облікові записи під час нашого внутрішнього розслідування підозрюваної скоординованої недостовірної поведінки в регіоні», — зазначили в Facebook.

Автори дослідження навели приклади сторінок, які були заблоковані.

У виданні Politeka спростовують звинувачення у створенні та управлінні фейковими акаунтами.