100 мільйонів на серіали. Як міністр Ткаченко розпиляв між “своїми” гроші з COVID-фонду (ВІДЕО)

Коронавірусний фонд, про який на найвищому рівні говорять від квітня, водночас існує, і ні. Кабінет Міністрів цілий рік віддавав накази, як витрачати ці кошти, Мінфін постійно звітував, куди й на що вони пішли. Але буквально напередодні це все перекреслив президент Зеленський, – публічно на всю країну він заявив, що виявляється ніякого окремого коронавірусного фонду в Україні й не було.
Про це йдеться в новому розслідуванні Watchdogs.

Державний ковід-фонд був, із нього витратили 67 мільярдів гривень. Дані про це публічні і їх можна перевірити на сайті мінфіну. Гроші витрачали не лише на армію, і дороги. Ще влітку 2020 року Уряд дозволив Міністерству культури взяти сто мільйонів із ковідного фонду і витратити їх на зйомки “патріотичних серіалів”.

Уряд Шмигаля дозволив Міністру Ткаченку взяти з ковідного фонду 100 мільйонів гривень на патріотичні серіали. Міністерство культури створило експертну раду, яка й мала відібрати проєкти, що отримають державне фінансування. До оцієї ради за дивним збігом обставин увійшли представники різних телевізійних продакшенів, і назвали переможцями проєкти своїх же компаній.

Євген Корнєєв, адвокат і юрист з авторського права підготував отаку довідку, щодо порушення антикорупційного законодавства експертною радою. Якщо коротко: до ради увійшли зокрема співробітники компаній “Три-я-да”, “Стар медіа”, “Старлайтмедіа”, “Філм.юей”, і зрештою саме проєкти цих контор, і виграли державне фінансування.

Ще раз: гроші з ковідного фонду. Призначення – на патріотичні серіали. Розподілили між компаніями членів комісії.

Так звані “патріотичні” серіали виявилися не надто патріотичні! У наказі Мінкульту є визначення патріотичності, і там ідеться, що однією із її ознак є ствердження загальнолюдських або сімейних цінностей. Тобто під це визначення хоч “Зоряні війни” війни можна за державні кошти знімати. І серіал “Спиртовоз” зрештою виграв конкурс і став одним із тих, чиї зйомки частково фінансує держава!

Читайте також:  «За програш Пальчевського» — російська ФСБ вдарили кібератакою по серверм KyivSmartCity для дискредитації мера Кличко

Єдине, що варто відзначити, що усі члени ради, до яких я телефонував, сказали, що вони за свої проєкти не голосували.

Все, що відбувалося на засіданнях Експертної ради – офіційно задокументоване. І все можна перевірити. І ось протокол фінального засідання 25 листопада. Власне, на підставі саме цих рішень експертної ради, Мінкульт і розподілив гроші. І в цьому документі немає жодної згадки про те, що хтось з учасників комісії відмовився від голосування через конфлікт інтересів. Насправді голосували всі. Не всі здогадувались, що цим засіданням зацікавляться журналісти.

“Ценой каких усилий Россия стала крупнейшей в мире державой? И как ей удалось отстоять в веках свою веру, свои ценности и свои границы?” – це цитата до опису серіалу “Великие битвы России” 2018-го року випуску з офіційного сайту компанії, яка отримала кошти з нашого ковідного фонду на створення патріотичних серіалів.


Понад 6 мільйонів гривень з ковідного фонду отримали компанії пов’язані із ТОВ “Стармедіа продюсерський хаб”. Вони мають зняти 7 серіалів.

Керівником “Стармедіа продюсерський хаб” є така собі Пантелеймонова Ольга Юріївна. Вона ж – заступниця голови цієї самої Експертної ради при Міністерстві культури, яка і розподіляла ці ж таки 100 мільйонів з ковідного фонду. І ці люди обіцяють зняти 7 патріотичних українських серіалів. Кінцевим бенефіціаром “Стар медіа” є Влад Ряшин.

В компанії “Стармедіа” свою проросійську орієнтацію навіть не приховують. На офіційному сайті – 2 адреси – Київ і Москва. Сам Ряшин, власник, до сьогодні є членом правління російської асоціації продюсерів кіно і телебачення. Знімає кіно для російської аудиторії про “Великую отечественную войну” і великую пабеду і ймовірно постійно проживає в Москві, принаймні, дружина Ряшина вказала у фейсбуці своїм місцем проживання саме Москву.

Читайте також:  Скандальний забудовник і друг Андрія Богдана Андрій Вавриш втік з України

Найбільш неприємне, що Ткаченко і його друзі-кіношники фактично зруйнували об’єктивну систему розподілення державних коштів на кіно, яка існувала попередні роки.

Фактично зараз в Україні є три органи, що фінансують зйомки фільмів і серіалів, кожен зі своїм бюджетом. Мінкульт і його патріотичні серіали – це один орган. Держкіно і його державна підтримка кінематографії – це окремо. Плюс ще є Український культурний фонд, який також може виділяти гранти на створення аудіовізуального продукту.

І тут цікавий приклад братів Капранових. Бо вони були членами конкурсної комісії Держкіно, і вийшли із неї на знак протесту у вересні 20-го року. Але водночас, проєкт за їхнім сценарієм переміг на оцьому останньому конкурсі патріотичних серіалів Мінкульту. Тобто вони чудово знають, як це все влаштовано зсередини.

На пітчинг у Держкіно одна кінокомпанія подавала проєкт за сценарієм братів Капранових про Майдан, він двічі перемагав у конкурсах, але, як кажуть Капранови, цей фільм нова влада просто викинула зі списку переможців. Натомість на конкурсі Мін’юсту та ж таки “Стар медіа” подала ще один серіал за сценарієм братів Капранових. Називається “Одіссея доктора Хавкіна”. Заявку підписала Ольга Пантелеймонова.

Це ж та сама заступниця голови експертної ради Мінкульту, яка сказала телефоном, що ніколи не голосує за власні проєкти!

В усій цій історії можна порадіти лише одному факту. Через нестачу часу, бо розприділити й витратити кошти треба було до 31 грудня, друзі-кіношники не встигли розпилити усі 100 мільйонів. І от цей безсоромний мєждусобойчик коштував державі тридцять два мільйони гривень із коронавірусного фонду. Ну а щодо решти грошей… Ще п’ятдесят мільйонів на патріотичні серіали мінкульт отримав на наступний рік.