Як Зеленський буде будувати Роскомнагляд в Україні — інтерв’ю з Максимом Тульєвим

Чому влада вирішила піти назустріч проханням великих провайдерів і що з цього вийде, “ДС” розповів член правління Інтернет Асоціації України Максим Тульєв

Максим Тульєв/informator.ua

«ДС» У фейсбук ви написали про те, що РНБО ухвалила рішення про створення реєстру заборонених сайтів . Уточніть — рішення прийнято на рівні Зеленського та інших повноважних членів Радбезу, або на рівні Данілова, тобто апарату РНБО?

М.Т. Про засідання Радбезу я нічого не знаю. У четвер засідала робоча група, створена при РНБО, яка повинна підготувати технічну реалізацію цього реєстру. Фактично цим займається апарат Радбезу.

«ДС» Як в РНБО офіційно сформульовані причини для створення такого реєстру? Під яким соусом цю ідею збираються піднести суспільству?

М.Т. Спочатку з ініціативою створити такий реєстр виступили найбільші провайдери. Тому що зараз є купа розрізнених вимог про блокування. Інфраструктура, яка у них є, під вагою і кількістю необхідних блокувань просто провалюється, не витримує цей колос, бо ноги в нього глиняні. А для того щоб система масштабувалася до рівня десятків, сотень, тисяч заблокованих сайтів, потрібен єдиний реєстр. І тому самі оператори сказали — «дайте нам реєстр, щоб нам було зручно блокувати».

«ДС» Тобто нинішня схема, коли ресурси блокують через суд, просто незручна?

М.Т. Є купа рішень судів, вони губляться по дорозі, частина з них оскаржується, частина саботується. А так буде єдина система, єдиний реєстр, в який можна просто додати сайт, щоб оператори раз в пару годин викачали реєстр, застосували у себе — і все. Ми отримуємо те, проти чого, власне, і виступає Інтернет Асоціація України, тобто новий рівень блокувань. Так, ми не змогли перешкодити винесенню такого питання на розгляд, тепер я як член робочої групи буду використовувати всі можливості, щоб інформувати суспільство про те, що відбувається. Якщо блокування для “Вконтакте”, “Яндекса” використовувалися як надзвичайний захід, то тепер перейдемо до рутинних масових блокувань.

Читайте також:  Почему Минюст не борется с рейдерством, которое творят «черные нотариусы»

«ДС» Отже, робоча група створена владою з ініціативи провайдерів. Хто в неї увійшов?

М.Т. Так, влада з радістю відповіла «окей» на висунуту ініціативу. До групи увійшли представники СБУ, кіберполіції, великі оператори.

«ДС» За минулої влади були блоковані російські пропагандистські сайти і соцмережі. Їх перенесуть в новий реєстр і доповнюватимуть подібними інформресурсами, або туди під якимись приводами хочуть записувати українські сайти, наприклад, опозиційні до Зе-влади?

М.Т. Чого тут гадати, ми вже бачимо, проти кого це буде використовуватися. Подивіться на рішення судів по ЗМІ, наприклад, 400 сайтів в лютому заблокували. При цьому вебсайт заблокувати можна, але за статистикою загальний відсоток споживання інформації через сайти — вже менше половини. Є торренти, є платформи, додатки, які вже просто так не заблокуєш. Класичною платформою можна назвати “Андроїд”. У неї є свій маркет, додатки, телебачення, соціальні мережі, переглядач інформації. Через платформу проходить спілкування в додатках, природно, в зашифрованому вигляді. Якщо раптом забанять ip-адресу, через яку спілкуються в додатках, відразу ж буде отримано іншу ip-адресу від того сервера, який ще не забанили. Таким шляхом пішов “телеграм” в Росії, там його забанити не вдалося. Те ж і з “Вконтакте”, “Однокласники”, які продовжують працювати через додаток, і зробити з цим нічого не можна. Додатки можна заблокувати тільки разом з “Гуглом” або “Епплом”.

«ДС» Соцмережі ж можна блокувати…

М.Т. Ну, якщо використати програми того ж “Вконтакте”, то все працює, а якщо відкрити сайт, то не працює. У додатку є інструмент, який називається push-повідомлення, у нього є інструмент спілкування зі своїм центральним сервером. Він якщо бачить, що ip-адреса заблокована, то видасть 10 нових, якщо знову заблокують — видасть ще 10 нових. Тобто заблокувати, по суті, неможливо. Тому варіант перший — це посміятися і не чіпати, на що все і сподівалися. Варіант другий — закрити якусь соцмережу цілком, як сайт, але додаток все одно буде працювати.

Читайте також:  Арсен Аваков: кримінальне минуле міністра МВС

Проте зараз мова йде про масове блокування, на потоці, тобто не як виняткова міра, а просто рутинна річ. Саме так розвивалася ця система в Росії. Спочатку там були базові речі, якими виправдовували все це: страшна дитяча порнографія, торгівля наркотиками. Як тільки реєстр був створений, на наступний день про це забули.

«ДС» Тобто ми фактично йдемо російським шляхом?

М.Т. Так, ми йдемо конкретно російським шляхом, тому що принципова побудова системи цензури через такі списки і реєстр — це російський сценарій.

«ДС» А вже встановлені дедлайни для робочої групи?

М.Т. Ніяких термінів по створенню реєстру не ставили, але обговорювали, що за місяць можна впоратися.

«ДС» Чи потрібен взагалі Україні горезвісний Укркомнагляд? Є в цій ініціативі раціональне зерно?

М.Т. Ні, не потрібен, я вважаю такі речі абсолютним негативом, цю ініціативу не можна змінити, можна тільки попередити її втілення.