“Велике будівництво” на Херсонщині обернулось великим пшиком

Попри обіцянки і заяви обласного керівництва реконструкція ясла-садка “Лелеченя” в Іванівці досі далека від свого завершення.

Без дитсадка вимушено залишились майже 160 дітей в Іванівській селищній громаді. Донедавна всі вони відвідували місцевий ясла-садок “Лелеченя”, закритий на реконструкцію в липні 2020 року в рамках розпіареної президентської програми “Велике будівництво”. Завершити роботи керівництво облдержадміністрації пообіцяло спочатку 15 жовтня, а потім 10 грудня.

Закінчити реконструкцію не пізніше 31 грудня 2020 року зобов’язалась і підрядна організація — ТОВ “Інвестиційно-будівельне підприємство “Гарант” з Нової Каховки. Однак, коли діти зможуть повернутися до свого дошкільного закладу досі невідомо.

Про те, що реалізація програми “Велике будівництво” на Херсонщині майже завершена, встиг напередодні нового року відзвітувати т. в. о. голови Херсонської ОДА Сергій Козир. За його інформацією, будівельна готовність дитсадка “Лелеченя” в Іванівці наприкінці грудня становила близько 90%. Більш оптимістичні дані оприлюднила ОДА з посиланням на міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова, який заявив про повне виконання і навіть перевиконання по всій Україні в 2020 році проєктів “Великого будівництва”.

Проте, побувавши в ясла-садку “Лелеченя”, ми переконались, що до завершення його реконструкції ще дуже далеко. По периметру будівлі досі відсутнє вимощення, а в багатьох приміщеннях внутрішні роботи навіть не починались. Відсутня система опалення, підлога, двері.

— Хоч я і не будівельник, але готовність об’єкту явно не 90%. До того ж, деякі роботи в ясла-садку проведені неякісно. Одразу після того як на ньому перестелили покрівлю, вона знову потекла і ми повернулися до тієї проблеми, з якої все починалось. Також після першого ж дощу частково змило фарбу на свіжопофарбованому фасаді, — говорить начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Іванівської селищної ради Наталія Максак.

Читайте також:  Велике будівництво Зеленського - крадемо по крупному

За її словами, будівлю “Лелеченя” збудували у 1985 році. Через неякісну роботу тодішніх будівельників проблеми в ясла-садку почались майже одразу. Покрівля стала протікати у восьми місцях, не мала системи зовнішнього водовідведення та снігоутримувачів. Через це затонкі стіни будівлі почали вкриватися пліснявою, а цегла — руйнуватися на очах.

— Працювати в таких жахливих умовах було неможливо, тож одразу після мого призначення на нинішню посаду я отримала завдання затвердити проєкт реконструкції ясла-садка. У ньому ми передбачили утеплення зовнішніх стін, заміну покрівлі, встановлення модульної котельні, капремонт системи внутрішнього опалення. Цей проєкт ми подавали на співфінансування з державного бюджету. Благали про проведення реконструкції і батьки, вони постійно надсилали листи до обласного керівництва. Зрештою, у 2020 році нам пішли назустріч, виділили кошти і оголосили тендер. Ми попередили батьків, що їхні діти деякий час не зможуть відвідувати ясла-садок: зараз у селищі залишився діючим лише один дошкільний заклад, який не може вмістити всіх бажаючих. Але вони були готові до труднощів до завершення ремонтних робіт. Та щось знову пішло не так, — каже Наталія Максак.

Оголошувати тендер Департаменту розвитку територій Херсонської ОДА довелося двічі. Нарешті, 14 липня 2020 року уклали договір на реконструкцію будівлі з ТОВ “ІБП “Гарант”, яке зголосилось виконати роботи майже за 12 млн грн.

— Ми так довго чекали цієї реконструкції і хотіли, щоб усе було виконано гарно. Але деякі моменти нас просто шокували. Наприклад, будівельники почали класти там кахельну плитку в одній суцільній блідо-бежевій кольоровій гамі. Коли ми це побачили, я запитала їх: “Ви б свого сина чи онука привели в дитсадок, який за своїми кольорами більше нагадує хірургічне відділення не першої свіжості?” Чому не можна було підібрати яскраві “дитячі” кольори, цікаво оформлені рукомийники і туалети, щоб це сприяло позитивним емоціям? — не розуміє Наталія Максак.

Читайте також:  Интервью с украинцем, который продал свой продукт Binance

За словами директорки Центру по обслуговуванню закладів освіти, культури, фізкультури та спорту Іванівської селищної ради Юлії Сєчиної, такою “лікарняною” плиткою будівельники почали “прикрашати” й актову залу ясла-садка. Довелось їх змусити припинити ці роботи і починати все заново.

Остання виїзна нарада з перевірки відповідності виконання будівельно-монтажних робіт вимогам робочого проєкту в іванівському ясла-садку відбулась ще 3 листопада. Вже тоді у представників технічного і авторського нагляду, селищної ради, а також замовників робіт виникла низка зауважень. Зокрема, “при утепленні фундаментної частини не виконані роботи по улаштуванню гідроізоляційного шару, на поверхні шару утеплювача перекриття даху виявлені місяця замочування атмосферними опадами, а на самому даху [наявні] сліди корозії, пошкодження, відсутня герметизація листів покриття даху між собою” тощо.

— Роботи явно не виконані на 90%, — підсумовує Юлія Сєчина.

Вочевидь, бодай із запізненням, але зрозуміли це і в Херсонській ОДА. 30 грудня департамент розвитку територій облдержадміністрації уклав додаткову угоду з підрядною організацією. Відповідно до неї, реконструкцію ясла-садку тепер мають завершити до 31 грудня 2021 року. На рік пізніше від того, як планували раніше.

Олег БАТУРІН.

Фото автора.