Друг сім’ї Зеленського Мецгер фінансує “ДНР” через державний Укрексімбанк?

Мецгер з Укрексімбанку. Як Зеленського втягнули в скандал з фінансуванням тероризму

Перша частина скандалу

Скандал навколо Укрексімбанку не відразу, але з другої спроби отримав “швидку” реакцію влади. Перша спроба була пізно ввечері 4 жовтня, коли “Схеми” повідомили про інцидент в кабінеті голови правління банку Євгена Мецгера. Ні по гарячих слідах подій, ні на наступний день не з’явилося жодної реакції ні від Офісу президента, ні від Офісу генпрокурора. Хоча привід був досить серйозний: журналісти повідомили, що Мецгер напав на них, почувши в ході інтерв’ю незручне запитання. “Мецгер наказав співробітникам банку видалити відео з карток. Вони скрутили оператора Олександра Мазура, відібрали у нього дві камери, забрали картки, на які здійснювався запис, і видалили записане відео”, — стверджують “Схеми”.

Більш того, прес-служба Укрексімбанку вранці 5 жовтня виступила з погрозами на адресу журналіста, який вів інтерв’ю. Вона заявила, що “в діях журналіста Кирила Овсяного містилися ознаки протиправного заволодіння інформацією з обмеженим доступом (банківською таємницею)” і що через це ” банк розглядає можливість звернення до правоохоронних структур “. Тобто журналісту світив як мінімум штраф в розмірі від 3,4 до 9 млн грн за статтею 231 Кримінального кодексу. Загроза ця виглядала цілком реальною, судячи з того, що ОП і ОГП посилено відмовчувалися.

Друга частина скандалу

Друга спроба почалася пізно увечері 5 жовтня, коли “Схеми” чудесним чином відновили фрагмент запису, яку їм стерли в банку. До речі, не минуло й доби, а це відео вже переглянули понад 400 тис. чоловік.

На ранок в ОП і ОГП прокинулися і помітили, що скандал знайшов друге дихання. Позиція влади раптом відразу змінилася. Радник керівника ОП Андрія Єрмака Михайло Подоляк заявив на офіційному сайті президента: “Як мінімум представляється логічним рішення про відсторонення від займаної посади голови правління банку, щоб не було жодної, навіть гіпотетичної перешкоди для розслідування і перевірки”. І Мецгер тут же написав заяву про складання повноважень на час проведення необхідних слідчих дій Національною поліцією і внутрішньої перевірки в банку.

Потім відгукнулася генпрокурор Ірина Венедиктова, правда, не на тій своїй сторінці в Facebook, яку вона веде як генпрокурор, а на тій, де вказано: “Тут просто людина”. Так ось, як “просто людини”, а не генпрокурор, вона повідомила: “Перешкоджання журналістам не вичистити з флешок — відповідальність неминуча. Не змінить суті проблеми і складання повноважень. Прокурори і поліцейські активно працюють над розслідуванням цього просто неприпустимого інциденту. Вже найближчим часом відбудуться слідчі дії з потерпілим журналістом, і до матеріалів повинен бути залучений оригінал відновленого відеозапису конфлікту. Відповідальним буде повідомлено про підозру”.

Читайте також:  РапопортLeaks: керченський міст як ключовий фактор російської агресії - Myrotvorets News

Чим цінний Мецгер

Зеленський особисто знає Мецгера і одного разу, на зустрічі з бізнесменами в Хмельницькому в червні минулого року, при всіх подзвонив йому. Відео викладене на офіційному сайті президента. “Жень, послухай мене, — звернувся він до Мецгера. — Будь ласка, прийміть таке рішення, щоб люди могли погашати кредити через рік. У них зараз немає грошей з-за коронавірусу”.

Кажуть, що Мецгер входить до близького кола Зеленського. “Сім’я Мецгерів — це близькі друзі президента Зеленського і актриси “Кварталу” Олени Кравець. Саме президент Зеленський особисто домігся призначення Мецгера на пост в Укрексімбанк, і також Зеленський призначив дружину Мецгера за квотою президента до наглядової ради державного Приватбанку”, — стверджує журналіст Юрій Бутусов .

Ще більш важливим є те, що Укрексімбанк використовується для залучення грошей на “Велике будівництво”. Так, в квітні минулого року “Укравтодор” повідомив про укладення з Укрексімбанком “договору про забезпечення фінансування великого дорожнього будівництва на додаткові 19,3 млрд грн”. Схема проста: береться рефінансування в Нацбанку і на ці гроші купуються папери боргових зобов’язань Укравтодору.

Як бачимо, Мецгер для Зеленського — не просто старий друг, а дуже цінний кадр і важлива ланка, з якою не можна просто так розлучитися. У зв’язку з цим дивно виглядають анонси Венедиктової про нібито неминучу відповідальність винних у нападі на журналістів “Схем”.

Раніше Зеленський наполегливо захищав навіть набагато менш цінних своїх кадрів. Досить згадати, як у Трускавці він висловився про ДТП зі “слугою народу” Олександром Трухіним: “Там ніхто не загинув, слава Богу, всі живі — це найголовніше”. Ось і зараз він цілком міг би сказати: “Журналісти залишилися живі — чого ще вам треба?” Але ні, Подоляк розповідає, що “безумовно, модель поведінки, яку суспільство побачило від представників банку, є неприпустимою”. А Венедиктова обіцяє, що буде “справедливе і ефективне розслідування, підозра, передача до суду, вирок”.

Читайте також:  Передел рынка Даркнет: маски сброшены, война продолжается

Що ж трапилося? Дуже схоже на те, що нас старанно заколисують, переконуючи, що інцидент вичерпано — чиновника покарають. Це потрібно для того, щоб відволікти суспільство від головного питання.

Таємниця спалаху Мецгера

Головне питання — це те, через що, власне, Мецгер зірвався. Ось як описує свій зрив він сам: “Я за природою врівноважена людина і ніколи не думав, що миттєвий емоційний спалах може перерости в лавину імпульсивних і непоправних дій і рішень”. Тут Мецгеру можна повірити — його миттєвий спалах все можуть подивитися на відео.

“Радіо Свобода” стверджує, що журналіст Кирило Овсяний задав питання Мецгеру, щоб “отримати його позицію для розслідування, публікація якого запланована на один з найближчих випусків програми “Схеми” (проект “Радіо Свобода” на телеканалі” UA:Перший). Як можна зрозуміти, журналістське розслідування вже завершено, масив документів у “Схем” є, а інтерв’ю з Мецгером було потрібно для проформи, щоб ніхто не зміг звинуватити журналістів у тому, що вони не надали фігурантам розслідування можливість висловити свою позицію.

За інформацією “Схем”, Овсяний, грунтуючись на принесених їм документах, запитав у глави правління Укрексімбанку “про сумнівний багатомільйонний кредит, виданий цим державним банком”. Подальший діалог відображений на відео:

Вівсяний: Я можу вам залишити документи, щоб ви ознайомилися.

Мецгер: Я знаю всі ці документи.

Вівсяний: І ці документи теж, по “ДНР”?

Мецгер: Всі ці документи.

Після цього Мецгер заявив, що це “неперевірені дані”, але журналіст зазначив, що дані перевірили через кілька джерел, і попросив Мецгера прокоментувати, чи перевірялася ця компанія і людина, якій державний банк надав кредит.

І ось тут Мецгер зірвався: він оголосив, що нічого коментувати не стане і зажадав від Володимира Пікалова, директора департаменту інформаційної політики Укрексімбанку, “вирубати” оператора, затримати журналістів і видалити запис.

Якою буде третя частина

Схоже, слово “ДНР” таїть в собі якусь велику таємницю Укрексімбанку. Саме воно стало тим тригером, який викликав спалах Мецгера. Цю обставину вже помітили бізнесмени і політики.

“Одне незрозуміло. А в чому банківська таємниця? Банк заявляв, що підступні журналісти проникли на об’єкт і чи по дорозі, чи то в самому банку, десь роздобули банківську таємницю. І банкіри змушені були кинеться грудьми на амбразуру, захищаючи цю саму таємницю. Так де вона на відео? Невже та сама таємниця в тому, що Укрексімбанк кредитує клієнтів з ДНР? Адже на цьому питанні всіх в кімнаті клемануло? І якщо це таємниця, то значить, це правда? Не можуть вигадки журналістів бути банківською таємницею. А якщо це правда, і український державний банк кредитує терористів, то… то стає ясно, чому глава правління поводився саме так, як ніби-то йому видали пояс шахіда і він хоче забрати журналістів з собою. Щоб ніхто не дізнався цю страшну таємницю. Правда, не надто банківську…” – прокоментував відео “Схем” інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Читайте також:  Миссия Tesla — ускорить мировую адаптацию устойчивой энергетики.

На засіданні парламенту цю тему підняла співголова фракції “Європейської солідарності” Ірина Геращенко: “Так, а що, у нас тепер державний банк фінансує так звану ДНР? Ми вимагаємо проведення сьогодні Ради нацбезпеки і оборони та відповісти там, а що ж фінансує кум і друг Зеленського, який сьогодні є головою правління Укрексімбанку”. Далі тему продовжила Марія Іонова з тієї ж фракції: “За останніми повідомленнями, як ви бачите, участь в угодах з окупованою територією приймає державний банк”.

Отже, нас чекає третя частина скандалу навколо Укрексімбанку. Розслідування “Схем” вийде в будь-якому випадку — хоч посадять Мецгера, хоч премію дадуть. Оскільки “Схеми” — це проект “Радіо Свобода”, то навряд чи Банкова намагатиметься зупинити вихід розслідування. А до нього тепер, завдяки спалаху Мецгера, буде прикута загальна увага.

Банк — державний, Мецгер — друг сім’ї Зеленських, і ось тепер тут спливає фінансування тероризму. Навряд чи хто повірить, що Мецгер діяв сам-один, без узгодження з Банковою або СБУ.

Це означає, що нас чекає ще один скандал, в центрі якого буде Зеленський. Підкреслимо, що під Зе-команду добре копають. Адже хтось же забезпечив “Схеми” масивом документів. Що ж, далі буде.