Лиття – це процес виготовлення деталей або заготовок з металу шляхом розплавлення металу і заливання його в заздалегідь підготовлені форми. Цей процес використовується в машинобудуванні, верстатобудуванні та при виготовленні більшості виробів у домашніх умовах. Хоча процес дуже трудомісткий, він дозволяє здешевити масове виробництво і налагодити випуск широкого асортименту товарів.
Люди винайшли лиття металів близько 6 000 років тому. Воно виникло на території сучасної Африки, а потім поширилося на Кавказ, Індію та Європу. Спочатку лиття використовували для виготовлення прикрас та інструментів. Пізніше почали виготовляти монети, зброю, прикраси та статуетки. Тому варто розглянути особливості процесу і те, як він здійснюється.
Основні види лиття
Сучасне ливарне виробництво металевих виробів працює за наступним алгоритмом
- Підготовка конструкторських документів для деталі. Услуги конструктора дають можливість визначити всі параметри майбутнього виробу з металу.
- Вибір металу, з якого буде виготовлена деталь. Це важливий етап, від якого залежить кінцевий результат та основні характеристики виробу. Існують різні групи металів, які використовуються для лиття, зокрема кольорові, чавун і сталь.
- Виготовлення форми. Для цього зазвичай використовують суміш піску та глини. Форми виготовляють з матеріалів, які витримують контакт з розпеченим металом. Крім того, до них додають зв’язуючу речовину. Найчастіше сьогодні використовують полімерні смоли, які характеризуються високою міцністю і практичністю. Форми можуть виготовлятися як вручну, так і машинним способом. Вони можуть бути одноразовими та багаторазовими.
- Підготовка розплаву Для нагрівання металу використовують спеціальні печі. Нині на виробництвах зазвичай використовують електродугові та індукційні системи. Сировина нагрівається і розплавляється. Потім розплав перемішують для його гомогенізації.
- Лиття. Нагрітий метал подається у форму через систему ливників. Форма повинна бути повністю заповнена. Якщо у формі залишаться порожнини, заготовка буде зіпсована. Деякі дефекти можна усунути шляхом подальшої обробки, але цього слід уникати.
- Пост-обробка. Після охолодження заготовку виймають, очищають і підганяють до заданих параметрів. Можуть використовуватися різні методи, включаючи шліфування, полірування і загартування.
Оброблені за потрібною техологією заготовки можливо відвезти на склад або надалі використати у виробництві.
Ливарне обладнання
У ливарних цехах встановлюється досить багато різноманітного термічного обладнання – як основного так і допоміжного.
До основного належить обладнання, яке безпосередньо бере участь у процесі виробництва заготовки. Прикладами є печі, котли та формувальні машини. Допоміжне обладнання – це обладнання, яке допомагає процесу лиття. До нього відносяться різні крани, маніпулятори, конвеєрні стрічки і трансформаторні підстанції.
Правильний вибір обладнання має безпосередній вплив на ефективність роботи ливарного цеху. Важливо, щоб процес протікав без затримок і не було так званих «вузьких місць», тобто затримок у виконанні певних завдань.
Ви маєте увійти, щоб оприлюднити коментар.