У Донецькій області на довиборах у Верховну Раду переміг міський голова Добропілля Андрій Аксьонов. Постать настільки неоднозначна, що цьому кандидату “Підсумки тижня” вирішили присвятити цілий матеріал.

Народні депутати заявили, що пан Аксьнов може мати зв’язок із російськими спецслужбами. А ми ж навідалися до Новодонецького, щоб зрозуміти вибір місцевих мешканців і розпитати: має Аксьонов російський паспорт чи ні? Докладніше в сюжеті “Підсумків тижня”.

 

 

“Ну не було референдуму. Що таке референдум?” – знайомтесь, без хвилини народний депутат України Андрій Аксьонов, а ще – людина, якій закидають проведення незаконного референдуму в одному із селищ Донеччини. Чому ж люди хочуть, щоб саме він писав закони?

Андрій Аксьонов5 канал / Час. Підсумки тижня

Селище Новодонецьке – зо пів сотні кілометрів до окупованиї території. Таких, як Аксьонов, місцеві називають “своєю людиною” – тут народився, тут досі живе. Тут починав свою політичну кар’єру. 2010 року балотувався селищним головою. Давав тоді лише три обіцянки, пригадує секретарка селищної ради.

Селище Новодонецьке5 канал / Час. Підсумки тижня

Галина Ганінець, секретарка Новодонецької селищної ради, згадує: “Зібрався повний БК людей. Він сказав: “Я обіцяю працювати так, щоб ні ви, ні ваші діти не виїздили з селища Новодонецьке, щоб всім жилося комфортно”.

Пані Галина Ганінець була вчителькою переможця виборів.

Жінка розповідає: “Я просто вчителем працювала. А ось коли були вибори, його класного керівника – Людмилу Григорівну, привозили на машині, – ой, зараз я розплачусь, – вона моя колега і проблема з ногами, і можна було, щоб вона проголосувала удома, але вона каже: “Вибачте, я за свого учня приїду і проголосую”.

Й перемогою, вже на парламентських виборах, місцеві пишаються, схоже, навіть більше, ніж сам кандидат.

“Поки Аксьонов був, − ліхтарі всюди, світло, всюди все чисто, урни кожні 10 метрів”, – говорить одна із мешканок Новодонецького.

Мешканці – головні адвокати Аксьонова. А захищати його є від чого. Сім років тому на цьому місці, під боком селищної ради стояв намет із триколором самопроголошеної “ДНР”. Сюди з’їжджалися люди з навколишніх сіл, де місцева влада заборонила проводити референдум.

Намет із триколором у новодонецькому в 2014 році5 канал / Час. Підсумки тижня

Сам Аксьонов переконував: зупинити референдум мала б СБУ, та й не референдум то був, а соцопитування.

Місцеві переконують: голова стосунку до незаконного голосування не мав.

Місцевий мешканець Вадим говорить: “Ну Андрій же не робив цього, він не ставив ці урни. Просто народ сам прийшов. Народ сам поставив цю палатку. Він навіть не спонсорував цю річ. Десь з селища 60% точно вийшло”.

Денис Казанський, член української делегації Тристоронньої контактної групи в Мінську, каже: “Якщо це організовувалося в його селищі, це не могло бути без його відома, без його участі, без його підтримки. Якби він цього не зробив, цього б не було”.

Ба більше, місцеві активісти пригадують, як голова говорив: мусить дослухатися до громади.

У 2014 році Геннадій з однодумцями влаштували автопробіг “За єдність України”. Та до Новодонецька не доїхали. Каже: отримали дзвінок від Аксьонова.

“Подзвонив, що не їдьте сюди. Вас чекають люди, можуть закидати камінням, пошкодити машини, тобто вас там не чекають”, – розповідає керівник Самооборони Добропілля Геннадій Четверьов.

Народні адвокати і тут кажуть: то не Аксьонов, а вони самі не пускали автомайданівців.

Не лише ідейні, але і корупційні скандали в біографії Аксьонова. Вже, як щодо міського голови Добропілля, проти нього відкрили кримінальну справу.

Андрій Аксьоновgordon.ua

Журналіст-розслідувач Артем Лютий розповідає: “Влітку 2017 року цю стеллу купила і поставила громадська організація для мешканців міста. І через пів року цю стеллу купив по другому колу міський виконком. Підписував документи про купівлю-продаж особисто Андрій Анатолійович”.

Стелла у Добропіллі5 канал / Час. Підсумки тижня

Були кримінальні справи й про нібито підробку міським головою документів, що виконує посадові обов’язки, поки сам перебував в окупованому Криму.

Громадський активіст Микола Стрепоченко пригадує: “76 днів він був у Криму. Я поставив запитання: “Ви є міським головою українського міста чи кримського? Він сказав: “На жаль, українського”.

Саме в окупованому Криму Аксьонов нібито отримав паспорт від країни-агресорки – ще 2017 року заявив нардеп Дмитро Лубінець.

Нині Лубінець наводить нові факти: при оформленні паспорта Аксьонов вказав прописку в гуртожитку російського МВД в анексованому Криму.

“Я припускаю, що він може бути агентом або ФСБ, або інших правоохоронних органів Російської Федерації. Бо по-іншому якимось логічним чином пояснити, чому йому надали можливість туди прописатися (немає – ред.)”, – каже Лубінець.

Російський паспорт Андрія Аксьонова5 канал / Час. Підсумки тижня

Ми намагалися отримати відповідь Андрія Аксьонова на ці всі закиди, але в нього повідомили, що прийому немає через карантин.

Мешканці ж Добропілля в імовірному російському паспорті свого голови нічого поганого не бачать.

“Ну нічого. Якщо людина їздить в Росію, так що тепер”, – говорить місцева мешканка.

Свою підтримку виборці показали в цифрах: за Аксьонова – 65% голосів. Кандидат балотувався від партії “Порядок”, лідером якої ЗМІ називають Мусу Магомедова, нардепа від ОПЗЖ. Але й учасник виборів, який опинився на другому місці, не менш одіозний – адвокат проросійського блогера Анатолія Шарія – Валентин Рибін.

Результати довиборів у ВД в Новодонецьку5 канал / Час. Підсумки тижня

Проукраїнські сили розділилися й висували кожен свого кандидата, а в “Слуг народу” на Донбасі кандидат залишився сам на сам з реальністю, на відміну від округу у Франківську, де до Вірастюка навіть публічно телефонував президент.

Результати довиборів у ВД в Новодонецьку5 канал / Час. Підсумки тижня

Денис Казанцев говорить: “Цього кандидата просто кинули, ну я думаю, що ніхто всерйоз його не сприймав. Його спеціально висували, щоб він програв. Його абсолютно ніяк не підтримували, ніхто йому не допоміг і, відповідно, отримав ганебний результат і зайняв 5-те місце”.

Та перемогти Аксьонова було б можливо, якби за сім років війни правоохоронці врешті дали відповідь: чи проводив він референдум і чи має російський паспорт. Тож винна в цій ситуації викнятково держава, кажуть аналітики.

Олександр Клюжев, старий аналітик мережі ОПОРА, говорить: “Якщо є претензії до пана Аксьонова, то вони мали бути оформлені в кримінальне провадження, якби був вирок суду, він би не зміг балотуватися”.

Натомість, схоже, в пріоритеті зараз інші справи. За лічені дні поліція знайшла нібито винних у безпорядках на Банковій під час акції на підтримку активіста Сергія Стерненка. Вже семеро підозрюваних під цілодобовим домашнім арештом.

Денис Казанцев про це говорить: “Саджають під домашній арешт людей за розбиту шибку, розмальовану стінку і фаєр, який вони палять. Ну а чомусь от заяву щодо таких випадків, коли люди, які вчиняли державну зраду, розпалювали війну, несуть відповідальність за загибель людей, за втрату територій, от коли їх не карають – це нормально. Тут можна не приймати ніяких заяв, тут немає не те, що домашнього арешту, йому мандат депутата на блюдечку з голобою кайомочкою”.

Чи зміниться це блюдечко на підозри? В Службі безпеки конкретики жодної. Нині ж ситуація з гоовою Добропілля може стати козирем в руках силовиків.

Олександр Клюжев, старий аналітик мережі ОПОРА, каже: “Я боюся, що ці заклики вводити, якісь додаткові законодавчі заходи, вони, з одного боку, виправдають правоохоронну систему, яка багато років бездіє щодо розслідування всіх обставин, які були в зоні конфлікту і щодо всіх осіб, які могли бути причетні до незаконних дій. А з іншого боку це може відкрити шлях до посилення правоохоронних органів, що небезпечно в демократичному суспільстві”.

Натомість треба нарешті врегулювати питання подвійного громадянства в законодавстві. Але для цього потрібен час. Поки ж президент може позбавити Аксьонова українського паспорта.

“Якщо буде припинено його громадянство, то згідно із виборчим законодавством України Центральна виборча комісія не матиме підстав зареєструвати Аксьонова обраним”, – говорить аналітик комітету виборців України Денис Рибачок.

Якщо ж президент не встигне й кандидат стане нардепом, то навіть тоді гарант зможе позбавити його громадянства. Але указу вже буде замало. В такому разі треба буде ще постанову Верховної Ради України, а це 226 голосів у залі ВР, пояснюють юристи.

Уявіть картину: Аксьонов, тримаючи руку на Конституції, присягається на вірність Україні в стінах парламенту. Чи побачимо ми таку картину, залежатиме від того, чи зробить президент свій хід.

Проукраїнські тамтешні активісти переконані: якщо Київ бездіятиме, наслідки відчують не лише місцеві мешканці. Спрацює принцип доміно.

Адже в більшості випадків саме проросійські міські голови, як от Неля Штепа у Слов’янську, Володимир Сліпцов у Торецьку чи Анатолій Брехунець у Світлодарську − дозволяли триколорам замайоріти над їхніми містами.

Ірина Саєвич, Наталія Світлова, Іван Довганик, “Підсумки тижня”